Suçlu sporcular çıktı

0
18
Suçlu sporcular çıktı

Geçen hafta bisikletçilerin Türkiye şampiyonalarına katılımının engellenmesi üzerine çıkan haberlere KKTC Bisiklet Federasyonu Başkanı İnsel Paralik yaptığı açıklamada, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) talimatı üzerine bizim sporcularımızın katılımının engellendiğini ve tasnif dışı bırakılan sporcuların gösterdiği tepkiler nedeniyle TC Bisiklet Federasyonu ile ilişkilerin zedelendiği ifade edildi

KKTC’li bisikletçilerimizin Türkiye Şampiyonası’na katılarak tasnif dışı sayılmaları ve basında yansıyan haberler üzerine KKTC Bisiklet Federasyonu Başkanı İnsel Paralik açıklama yaparak Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun herhangi bir suçu olmadığını ifade etti.
İnsel Paralik açıklamasına “Türkiye Bisiklet Federasyonu, federasyon tarihimiz boyunca bizlere hep destek olmuş ve sporcularımızın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun organize ettiği yarışlara katılmak ve burada başarılı olup Türkiye Bisiklet Milli Takımı’na seçilmek yıllarca sporcularımızın en büyük motivasyon kaynağı olmuştur. Dünyanın bize ambargo uyguladığı bir ortamda sporcularımızın uluslararası yarışlara katılımında ve dünyaya açılmamızda bizim tek penceremiz olmuştur. Sporculuk hayatımda Avrupa’da yarışmak benim için en üst nokta olmuştur ve bu da Türkiye Bisiklet Federasyonu sayesinde gerçekleşmiştir.
Bu yıl yapılan Türkiye Şampiyonası yarışına katılım yapamamamız yeni bir düzenlemenin sonucudur. Şunu vurgulamak isterim ki; Türkiye’de her yıl yapılan hem yerel, hem de uluslararası onlarca yarışa katılmaya devam etmemizde herhangi bir engel yoktur. Kısıtlama sadece senede bir yapılan Türkiye şampiyona yarışına yapılmıştır” şeklinde başladı ve şu şekilde devam etti:
“Bu konuyu detaylı görüşmek üzere geçen hafta Türkiye’de yapılan toplantıya, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Genel Sekreteri Bekir Gezer ve KKTC Bisiklet Federasyonu Başkanı İnsel Paralik, Asbaşkanı Erdal Palaz katılmıştır. Şampiyona yarışları, dünyadaki bisiklet federasyonlarının bağlı olduğu Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından denetlenmektedir. Bu yıl UCI’nin talimatı üzerine bizim sporcularımızın katılımının engellenmesi söz konusu olmuştur. Yapılan görüşmede bundan sonraki seneler için yeni bir düzenleme yapılmış ve UCI’ye bildirilen Büyük ve Genç kategoriler haricindeki master ve yıldız kategorilerindeki katılımın yeniden yapılabilmesi üzerine hemfikir olunmuştur. Özellikle yıldız kategorilere kapının açılması ve Milli Takım kamplarına kontenjan açılması kararı gelecek nesil için büyük önem taşımaktadır.
Şunu da gözlemlediğimi üzülerek vurgulamak isterim ki;
Camiamızdaki bazı çevrelerin Türkiye Bisiklet Federasyonunun yıllarca yaptığı katkıları görmezden gelerek UCI’nin talimatına uygun bir düzenlemeye gitmesinin üzerine koydukları tepkiler neticesinde Federasyonlarımız arası ilişkiler zedelenmiştir. KKTC Bisiklet Federasyonuna bağlı DAÜ takım temsilcisi Taçam Gökbörü’nün gerek basın, gerekse sosyal medyada Türkiye Bisiklet Federasyonuna yapmış olduğu saldırıları bu ilişkilerin zedelenmesine neden olmuştur. Bu tür beyanatlar gelecek neslin önünü tıkamaktadır.
Bunun yanında, Taçam Gökbörü’nün hem Spor Dairemizin hem de KKTC Bisiklet Federasyonu’nun konuya ilgisiz kaldığı yönündeki iddiaları da asılsızdır. Konu bize bildirildiği andan itibaren bir çözüm bulmak adına hemen harekete geçilmiştir.
KKTC Bisiklet Federasyonu saldırılar ile ilgili gereken incelemeleri başlatmış, bu konunun takipçisi olacağını Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimine iletmiş ve kendilerine bisiklet sporumuza olan desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletmiştir.”