Sporun rotasını belirlemek!

0
16

Ülke sporu ile ilgili olarak yıllardır bir çıkış yolu arayıp duruyoruz.

“Yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal” misali, ciddi bir çıkmazda olan ülke sporu için herhangi bir politika belirlemek adına çalışma yapılmamıştır.
Çeşitli dönemlerde göreve gelen hükümetlerin Spor Bakanlığı makamında görev yapanlar sadece mevcut sistemde yer almışlar, sadece federasyonlar ve kulüpler ile bütçe görüşmeleri yapıp faaliyet programları ile uğraşmaktan başka bir iş yapmamışlardır.
Milli Olimpiyat Komitesi’nin mazisine baktığımız zaman bu kadar yıl sadece taekwondo faaliyetleri ile iç içe olmuş çok sayıda federasyon ile küs kalmış, ülke sporunun önünü açmak adına hiçbir ciddi girişim yapmamıştır.
Ülkelerde var olan Milli Olimpiyat Komitelerinin başlıca görevleri arasında 2 önemli madde vardır. Bunlardan biri “Olimpiyat ideali çerçevesi içinde spor yapma fikrini aşılar ve bu fikrin gelişerek yaygınlaşmasını, kuvvetlenmesini ve korunmasını temin eder.”
Bir diğeri ise “Uluslararası kuruluşlara tescilli ülke spor federasyonları ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve diğer ülkelerin Milli Olimpiyat Komiteleri arasında bağlantı kurar ve işbirliği yapar.” 
Milli Olimpiyat Komitesi’nin yeni başkanı Serdar Savim’i bir kez daha kutlamak istiyorum. Göreve geldikten sonra yaptıkları ve yapacakları ile belli ki ülke sporu adına çok büyük işler başaracaktır.
Savim, göreve gelişinin ilk günlerinden itibaren tüm federasyonları bu çatı altında toplamak için ne gerekiyorsa yaptı ve bunu başardı.
Doğrusu da buydu. MOK, ülke sporu için tüm federasyonlar ile birlikte hareket eder, tümüne eşit davranır. Savim başkanlığındaki yeni komite bu tabuyu yıkmayı başardı.
Yılda bir kez verilen “Olimpizm Ödülleri” için eşit ölçüde davranıp birçok kesimi mutlu etti.
MOK, şimdi de devletin ve birçok kurum ile derneğin yapamadığını yapıyor.
Ülke sporunun rotasını belirleme amacıyla tek başına değil ülke sporuna yön verenler ile bir araya geliyor.
Tüm federasyonlara plaket vermek için yarın düzenleyeceği bir toplantıda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, spor yazarları, spor federasyonu başkanları, medya şefleri ile bir araya gelip sporumuzun temel ve güncel sorunlarını irdeleyip görüş alışverişinde bulunacak.

Sporumuzda dışa açılım seçenekleri, uluslararası kuruluşlarda temsiliyet, başarılı sporcuların desteklenmesi ve yetenekli sporcuların bilimsel kriterlere göre saptanması, spora ayrılan mali kaynakların kullanım yöntemleri, spor federasyonlarının kurumsal kimliğe kavuşabilmesi, KKTC- TC spor zirvesine yönelik çalışmaların başlatılması konuları sohbet toplantısında ele alınacak.
İşte tüm bu konular için bir araya gelmek bile çok önemli. Hatta bana göre Spor Şurası’ndan daha önemli bir adım. Tüm federasyonların bir araya geleceği bir noktada mevcut hükümetin Spor Bakanı ve yetkilileri ve daha da önemlisi ülke sporuna yön veren spor yazarları ile görüş alış verişinde bulunup yeni bir “rota belirlemek” eminim ki yine çok sesli bir toplantı olacak.
Fikir fikirden üstündür düşüncesi ile hareket edilecek bu toplantının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ortaya konulacak görüşlerin uygunluğuna göre hayata geçirilmesi çalışmalarını sürdürmek de bir o kadar önemli olacaktır.