Spor Yaparken En Çok Yapılan Hatalar

15
Spor Yaparken En Çok Yapılan Hatalar

Nefes alıp vermek

Dikkat edilmeyen davranışlar arasında ilk sırada olanı nefes alıp verme düzensizliğidir.

Yaptığınız spor sizi normalinden fazla yoruyor ve bitkin halde bırakıyorsa nefes alıp vermenizde bir sorun var demektir. Genelde yapılan en büyük yanlışlık ise, kısa kısa ve kesik kesik nefes almaktır. Uzmanların tavsiye ettiği yöntem ise, uzun ve derin soluklanmadır

Isınma
Yapacağız egzersiz sizi zorlamayacak düzeyde basit bile olsa, ısınmadan hiç bir hareketi vücudunuza uygulamayın. Spor yapmaya hazır olmayan vücudunuz en ufak hamlenizde sakatlanmanızla sonuçlanabilir. Hemen hemen bütün egzersiz programlarının başındaki açma germe ve ısınma hareketlerini dikkatle uygulayın. Vücudunuz terleme aşamasına geçtiğinde büyük ölçüde hazırsınız demektir. Özellikle çalıştıracağınız bölgeye maksimum önem gösterin.

Program değiştirirken dikkat edin
Bir programa bağlı kalıp çalışmak biraz kulağa sıkıcı gelse de doğru yöntemlerden biridir. Çalışma sisteminizi değiştirmeniz çok riskli ve sizi spordan soğutan bir etken olabilir.
Kesin değişiklikler yerine ufak çeşitlilikler eklemek size daha doğru bir çalışma sistemi kazandıracaktır. Bir farklılık yaratmak istiyorsanız özellikle bir uzmana danışmanız ve profösyonel yardım almanız faydalı olacaktır.

Beslenme düzeni
Spor yapanların belki de en çok dikkat etmesi gereken konuların başında beslenme düzeni gelmelidir. Egzersizlerinizin ardından vücudun eksiklerini gidermek adına düzenli bir yemek programı çıkarmanız sağlınız açısından çok mühim. Kaybettiğiniz vitamin ve sıvı ihtiyacını tekrar kazanmak için önerilen besinleri düzgün bir programla geri kazanmalısınız. Ertesi gün, günlük hayatınıza ve sporunuza kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız eksiksiz bir uygulama şarttır.