Soruşturma sürüyor

18
Soruşturma sürüyor

 

Duygu ALAN
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından çarşamba günü üzerlerinde yapılan aramada toplamda yaklaşık 250 gram Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunan dört zanlı polisteki bir günlük tutukluluğun ardından ek tutukluluk talebi ile dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Ali Gürkut, mahkemede verdiği ifadede, zanlı İmran Ashreaf, Majit Ali Abbasi, Ramazan Rasool ve İlyas Afridi’nin Lefkoşa’da meydana gelen “Uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçlarından çarşamba günü gözaltına alındığını kaydetti.
Polis çavuşu Gürkut, Lefkoşa Selimiye Camii bölgesinde bulunan otopark içerisinde çarşamba günü akşam saat 23.00 sıralarında,  zanlılar zanlı İmran Ashreaf, Majit Ali Abbasi, Ramazan Rasool ve İlyas Afridi’nin üzerlerinde yapılan aramada zanlı Afridi’nin tasarrufunda yaklaşık 250 gram ağırlığında Eroin olduğuna inanılan uyuşturucu madde bulunarak kanıt olarak alındığını belirtti.
Ali Gürkut, arama esnasında zanlı Ramazan Resool, İmran Ashreaf, Majit Ali Abbasi’nin kaçmaya çalıştıklarını ancak kısa süren kovalama sonucunda tüm zanlıların yakalanarak gözaltına alındıklarını kaydetti.

Gönüllü ifade verdiler
Polis çavuşu Gürkut, zanlılar hakkında yürütülen ileri soruşturmada alınan gönüllü ifadeler doğrultusunda, zanlılar Majit Ali Abbasi, Ramazan Rasool’un konu maddeyi Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye ithal ettiklerini tespit ettiklerini söyledi.
Yapılan soruşturma sonrasında bu iki  zanlı uyuşturucuyu KKTC’de satması için zanlı  İmran Ashreaf ve zanlı İlyas Afridi’ye vereceklerini öğrendiklerini kaydeden Gürkut, satılan uyuşturucudan, Ashreef’in bin Euro, Afridi’nin ise 2 bin Euro alacağını da tespit ettiklerini söyledi.
Gürkut, yapılan incelemeler sonucunda zanlıların Majit Ali Abbasi, Ramazan Rasool’un KKTC’ye birçok kez giriş çıkışları olduğuna işaret ederek, Majit Ali Abbasi ve Ramazan Rasool’un daha önce de ülkeye uyuşturucu madde getirip getirmediğinin de araştırıldığını kaydetti.

4 gün daha tutuklu kalacaklar
Polis Çavuşu Ali Gürkut, olayın çok ciddi olduğuna ve konu maddenin, uyuşturucular arasında en ağırı olduğuna dikkat çekerek, halen alınması gereken ifadeler ve kayıp olduğuna inanılan kanıtlar olduğunu söyledi.
Gürkut, her dört zanlının da 4 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkemesi, soruşturmasının selameti açısından tüm zanlıların 4’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.