Sorun çok, çözüm yok

0
41
Sorun çok

GENÇLER İŞSİZ: Zümrütköy’de uzun süredir devam eden işsizlik sorunu, genç nüfusun köyden kentlere göç etmesine neden oldu. Çok sayıda genç hayatını idame ettirmek için iş bulduğu kentlere göç etti. Birçoğu da bölgeyi terk etmeye hazırlanıyor. Orta yaş grubu, yaşanan göçten devleti sorumlu tutuyor

SORUNLAR YUMAĞI: Zümrütköy’de birçok tarihi yapı yıllardır onarılmayı bekliyor. Uzun zamandır el değmeyen köy yollarında oluşan çukurlar, sürücüleri tehdit ediyor. Köydeki düğün salonu bakımsızlıktan dökülüyor. Zümrütköy Spor Kulübü ise maddi imkansızlıklar içerisinde ayakta durmak için direniyor

KÖYLÜ DERTLİ: Zümrütköy’de ikamet eden vatandaşlar, hükümetlerin  ilgisizliğinden yakındı. Terk edilmiş ve yalnız hissettiklerini söyleyen köy halkı, bölgeye hiçbir yatırım yapılmadığı gibi hizmetten de yoksun bırakıldıklarını öne sürdü.  Zümrütköylüler, yetkililerden ilgi beklediklerini belirtti

Zümrütköy’de yaşanan işsizlik sorunu onlarca gencin göç etmesine neden oldu.  Nüfusun çoğunluğu, Lefkoşa ve Girne’ye kaydı, bölgede sosyal yapı bozuldu.
Çocuklarının işsizlik sorunu nedeni ile köyden kentlere göç etmek zorunda kaldıklarını söyleyen aileleri, yaşananlardan hükümetleri sorumlu tuttu.
Zümrütköy’de yıllardır çözüm bekleyen daha birçok sorun olduğunu kaydeden köy halkı, devletin bölgeyi iyice gözden çıkardığını öne sürdü.
Zümrütköylüler, “Eskiden seçimden seçime de olsa köyümüz hatırlanır, bir iki yetkili tarafından ziyaret edilirdi. Köylü bu ziyaretlerden ümitlenir ve sorunlar çözülecek diye beklerdi. Şimdi seçimden semine dahi hatırlanmıyoruz. Tamamen unutulduk, sorunlarımızla birlikte kaderimize terk edildik” diye dert yandı.

Yollar köstebek yuvası
Zümrütköy’de yollar adeta köstebek yuvası. Ara sokaklar dahil yolların tümü çukurlarla dolu.  Özellikle kış aylarında sürücüler açısından oldukça zorlu olan yollar, trafikte tehlike saçıyor.
Yaklaşık 4 yıl önce köy merkezinden dışarı çıkarılan Zümrütköy’deki hellim fabrikasının yolu ise halen asfaltlanmadı.
Her gün onlarca kişinin kullandığı fabrikaya giden toprak yol, kışın çamurdan, yazın toz topraktan geçilmiyor.

Tarihi yapılar yok oluyor
Zümrütköy’de 1904 yılında inşa edilen ve uzun yıllar anaokulu olarak faaliyet gösteren tarihi yapı, ise bakımsızlıktan dökülüyor.
Dört bir yanı kuru otlarla dolu olan yapı, yetkililerin bir türlü dikkatini çekmiyor.
Zümrütköy’ün merkezinde bulunan tarihi kilise ise güçlükle ayakta duruyor. Duvarları aşınan kilisenin içerisini ise pislik götürüyor.

Düğün salonu dökülüyor
Yıllardır el değmeyen Zümrütköy Düğün Salonu, neredeyse artık kullanılmıyor. Oldukça bakımsız olan düğün salonunun duvarlarının sıvası dökülmüş durumda, tabanı ise tarla görünümünde.
Köylerinde koskoca düğün salonu olmasına rağmen, köy halkı, düğünlerini salonun bakımsız olmasından ötürü uzun zamandır Güzelyurt’ta yapmayı tercih ediyor.

Zümrütköy Spor Kulübü ilgi bekliyor
İkinci Lig de olan Zümrütköy Spor Kulübü, devlet katkısı olmaksızın köyde üç, beş kişinin mücadelesi ile ayakta durmaya çalışıyor.
Zümrütköy Spor Kulübü sahasında halen daha duş odaları bulunmuyor.
Zümrütköy Spor Kulübü Başkanı Metin Ertop, yaşanan sorunlar nedeni ile uzun yıllardır üstlendiği kulüp başkanlığı görevini artık yapmak istemediğini açıkladı.
Havadis’e konuşan Ertop, şunları söyledi: “Uzun yıllardır kulüp başkanıyım ancak artık bu görevi yapmak istemiyorum. Biz, köy gençleri, kumardan, içkiden uzak dursun, spor yapsın diye mücadele ediyoruz, yetkililerin umurunda değil. Kulüp, üç, beş kişinin desteği ile ayakta duruyor. Kısacası, antrenörler ve federasyon mükemmel ancak yöneticiler amatör. Halktan yana da yerli futbol takımlarına karşı ilgi yok.”

Zeytin: Sorunlar çözümsüz kaldı
Zümrütköy Muhtarı Erhan Zeytin, köylerin belediyelere bağlanması ile birlikte muhtarlıkların hiçbir yetkisinin kalmadığını söyleyerek, “Zümrütköy belediyeye bağlandı,  sorunlar da çözüm kaldı” dedi.
Köyde birçok sorun olduğunu kaydeden muhtar Erhan Zeytin, belediyenin çöp toplamak dışında köye hizmet getirmediğini kaydetti.
Erhan Zeytin, “Köylerin belediyelere bağlanmasıyla muhtarlığın hiçbir yetkisi kalmadı. Dolayısıyla birçok sorun çözümsüz kaldı. Örneğin, köyümüzde bulunan tarihi kilise uzun zamandır elden geçirilmedi ve artık bakımsızlıktan dökülüyor. Kilisenin onarılması için müracaat etmediğimiz merci kalmadı ancak sonuç alamadık. Köy yolları ise adeta köstebek yuvası. Hellim fabrikasının yolu yıllardır asfaltlanılmayı bekliyor” diye konuştu.
Yetkililere çağrıda bulunan muhtar Erhan Zeytin, Zümrütköy’deki sorunların daha fazla askıya alınmamasını, bir an önce çözüm getirilmesini istedi.

Zümrütköy’ün merkezinde bulunan tarihi kilise ise güçlükle ayakta duruyor. Duvarları aşınan kilisenin içerisini ise pislik götürüyor

Zümrütköy’de işsizlik göç getirdi. Köyde birçok genç Lefkoşa’ya göç etti. Birçoğu ise göç hazırlığında