Şike davasında flaş gelişme

25 Temmuz 2013 Perşembe | 09:46
Şike davasında flaş gelişme
Kıbrıs Town Houses

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Skorer – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın, Avrupa kupalarına katılma yolunda CAS’tan çıkacak nihai kararı bekledikleri kritik aşamada, şike davasına ilişkin tebliğnamesini açıkladı.

Başsavcılık, aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Yıldırım’ın kardeşi Alaattin Yıldırım, eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı, eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker, futbolcular Serdar Kulbilge, Gökçek Vederson, İbrahim Akın, İskender Alın gibi isimlerin de bulunduğu sanıklar hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanmasını istedi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği “şike” kararlarını doğru bulan başsavcılık, Fenerbahçe’nin 4 maçında ve Beşiktaş’ın Türkiye Kupası finalinde şike yapıldığını savunurken, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener hakkındaki beraat kararının da onanmasını istedi.
Tebliğnamede, Yıldırım ve Peker’in kurduğu suç örgütlerinin maçları etkiledikleri ve ne pahasına olursa olsun Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu sağlamak için baskı kurdukları vurgulandı. Bağlayıcılığı olmayan ancak dairenin aksi yönde karar vermesi halinde itiraz hakkı elde etmesini sağlayan tebliğname, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderildi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 167 sayfalık tebliğnamesinde, 93 sanıklı davanın temyiz istenen 85 sanığı hakkında inceleme yapıldı. 85 sanık hakkındaki 159 hükmün incelendiği tebliğnamede, 117 suç fiili için onama, 19 suç fiili için bozma, 3 fiil için düzelterek onama talep edildi. Tebliğnamede, suçların Aziz Yıldırım ve örgüt lideri olarak gösterilen Olgun Peker’in kurduğu iki örgüt tarafından işlendiği savunuldu.
Tebliğnamede, ikinci örgütün lideri olarak Aziz Yıldırım gösterildi. Yıldırım’ın kendisini işten attırdığını belirten Erman Toroğlu’nun davaya katılma talebinin reddine hükmeden yerel mahkemenin kararı ise kaldırıldı. Telefon dinlemelerine göre Toroğlu’nun zarar gördüğü belirtilerek katılma talebi kabul edildi.

Beraatlere de onama
Tebliğnamede, Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Eskişehirspor-Fenerbahçe maçlarında şike, Manisaspor-Trabzonspor, Fenerbahçe-Kasımpaşa, Bursaspor-İBB Spor, Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Gençlerbirliği-Trabzonspor ve Eskişehirspor-Fenerbahçe maçlarında şike ve teşvik primi yapıldığı iddiaları yönünden verilen beraat kararlarının da onanması istendi.

Yıldırım’a 3 yıl 5 ay daha ceza
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan tebliğnamede, önemli bir hataya imza atılarak yaşamını yitiren Fenerbahçe yöneticisi Serkan Acar hakkındaki beraat kararına da onama istendi. Acar’ın davası kayıttan düşürülmedi. Karar tebliğname yönünde çıkarsa, daha önce yattığı süre düşülecek olan Aziz Yıldırım, toplam 6 yıl 3 ay ceza yediğinden 3 yıl 5 ay daha cezaevinde kalacak. Daha düşük cezalar alan diğer isimlerin büyük çoğunluğunun ise yeniden cezaevine girmesi gerekmeyecek.