“Şiddet örtbas edilmesin”

19 Haziran 2013 Çarşamba | 09:22
“Şiddet örtbas edilmesin”
Kıbrıs Town Houses

 

“ADALETE GÜVENİYORUM”… Lefkoşa’da önceki sabah Yılmazköy’de askerlik görevini yapan S.Ö. tarafından saldırıya uğrayan İncilay Uzun, adaletin tecellisini istedi. Uzun, “Bu işin peşini bırakmayacağım. Saldırganın bir an önce tutuklanıp yargılanmasını istiyorum. Adalete ve yargı sistemine güveniyorum” dedi
 “ŞİDDETE KARŞI SUSMAYIN”… İncilay Uzun, şiddet olaylarına karşı tepkisiz kalındıkça tekrarının yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu savundu. Şiddet mağdurlarına ve şiddet olaylarına tanık olanlara çağrıda bulunan İncilay Uzun, “Şiddete karşı sessiz kalmayın” diye konuştu

Başkent Lefkoşa’nın merkezi Sarayönü’nde önceki gün sabah saat 08.15 sıralarında Yılmazköy’de askerlik görevini yapan S.Ö. tarafından saldırıya uğrayan İncilay Uzun, yaşadığı dehşeti Havadis’e anlattı.
Halen olayın şokunu üzerinden atamayan talihsiz kadın İncilay Uzun, olayın hemen ardından tatil amaçlı Türkiye’ye giden S.Ö.’nün en erken zamanda gözaltına alınarak, yargılanmasını istedi.
Adalet ve yargı sistemine güvencinin tam olduğunu kaydeden İncilay Uzun, S.Ö. hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve her ne olursa olsun davasından geri adım atmayacağını kaydetti.

“Tekrarının yaşanmaması için susmayın”
İncilay Uzun ayrıca bir de toplumsal mesaj verdi. “Şiddete sessiz kalmayın” diyen Uzun, “Yaşanan şiddet olaylarına maruz kalanlar ve bu olaylara tanık olanlar ne olur susmasın. Korkmasın ve adalete güvensin, konuşsun. Sustukça, yaşananları sineye çektikçe tekrarlarının yaşanması kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

“Bu işin peşini asla bırakmayacağım”
İncilay Uzun, yaşanan dehşet verici olayın ardından S.Ö.’nün bölge sakinlerinin de yardımı ile yakalanarak polis tarafından gözaltına alındığını ancak polisteki ifadesinin ardından askeri birliğine teslim edilen S.Ö.’nün aynı gün Türkiye’ye tatile gittiğini öğrendiklerini söyledi.
S.Ö.’nün yurt dışına çıkış yaptığını öğrenmesinin ardından yetkili tüm mercilerle birer görüşme yaptığını söyleyen İncilay Uzun, S.Ö.’nün KKTC’ye getirilmesi ve yargılanması konusunda talepte bulunduğunu anlattı.
İlgili tüm mercilerden talebinin yerine getirileceği hususunda güvence aldığını kaydeden Uzun, “Yetkili mercilerin gerekeni yapacağından hiç şüphem yok. Zaten ben de işin peşini bırakmayacağım. S.Ö. tutuklanıp, yargılanıncaya kadar olayın takipçisi olacağım” dedi.

“Hala hayattaysam yine de şanslıyım”
Yaşadığı trajediyi Havadis’e anlatan İncilay Uzun, bugün hala hayatta olduğu için yaşananlara rağmen kendini şanslı hissettiğini kaydetti.
S.Ö.’nün kendisine saldırdığı esnada, ölümle yüz yüze geldiğini söyleyen Uzun, “Bir an için her şey buraya kadarmış. Artık ölüyorum dedim. Saldırganın beni sağ bırakmayacağını düşündüm ama yine de direndim. Onu tırmaladım, çığlık attım, yardım istedim. Nihayetinde de başarılı oldum. Çığlıklarımın duyulacağından korktu ve kaçtı. Eğer bağıramasaydım, belki de kaçmayacak ve belki de beni öldürecekti” şeklinde konuştu.

“Basın gerekli baskıyı yapmalı”
İncilay Uzun, yaşanan olayın üzerinin örtülmemesi için bireysel olarak sonuna kadar mücadele edeceğini belirterek, olayın üzerinin kapanmaması hususunda basından da destek talep etti.
İncilay uzun, “Eğer basın haberleri ile baskı yapmazsa bu olay kapanıp gidebilir. Ben ne kendi adıma ne de benim gibi bu tür şiddet olaylarına maruz kalan kişiler adına bu olayın örtbas edilmesini istemiyorum” dedi.

 

Lefkoşa’da önceki gün bir avukatlık bürosunun kapı girişine saklanan S.Ö. isimli kişi, İncilay Uzun’a saldırıda bulundu. Kısa sürede yakalanan S.Ö., bölge sakinleri tarafından linç edilmek istendi