Kıbrıs

Sıcak hava pazarı da vurdu

Nadire KRAŞLIOĞLU
Gazimağusa’da perşembe günleri Terminal bölgesinde kurulan pazar aşırı sıcaklardan olumsuz etkilendi. Sıcak hava nedeni ile esnafın tezgah kuramamasının sebebi piyasadaki ürün kıtlığı olarak gösteriliyor. Pazar esnafının iş azlığına sebep olan bir diğer unsur ise marketler olarak gösteriliyor. Kavurucu sıcaklarda pazardan alışveriş yapmak istemeyen vatandaş, klimalı alışveriş merkezlerine ilgi gösteriyor.

Alışverişe elverişsiz ortam
Aşırı sıcak havaların pazarı olumsuz etkilemesinin yanında, vatandaş ve esnafın ortak sorunu pazar yerinin alışverişe elverişsiz olması. Gazimağusa Belediyesi tarafından birkaç yıl önce düzenlenerek pazar esnafının bulunduğu yerler PVC çatı ile kapatılmış ancak müşterinin geçiş alanı açık bırakılmıştı. Pazar esnafı ise müşteriyi yaz aylarında güneşten, kış aylarında yağmurdan korumak amaçlı arada açık kalan kısmı çarşaflarla kapatıyor. Çarşafların müşterilerin başlarına sürünmesinden dolayı şikayetlerini dile getiren pazar esnafı, pazar alanının çatısının komple kapatılması konusunda hemfikir. Esnaf, çarşafların pazarda gelişi güzel asılı olmasından dolayı hem görüntünün kötü olduğuna dikkat çekiyor hem de müşterinin bu nedenle pazarı tercih etmediğini ifade ediyor.

Pazarın yeni gözdesi üzüm
Aşırı sıcak hava nedeni ile sebze ve meyvelerin zarar görerek piyasadaki malın azaldığı şu günlerde, üzüm pazarın yeni gözdesi. Sultanisinden verigosuna, kırmızı çekirdekli üzümüne kadar tezgahlar üzüm kaynıyor. Sultani üzümün fiyatı kilosu 3 buçuk ile 4 TL arasında değişirken, verigo üzümün ise fiyatı kilosu 5 ile 5 buçuk TL arasında değişiyor.

Pazarın yeni gözdesi üzüm. Her çeşit üzüm tezgahlarda yerini aldı

Esnaf, pazar alanının alışverişe elverişsiz olduğunu düşünüyor. Müşteriyi korumak amaçlı serilen çarşafların müşteriyi kaçırdığı düşünülüyor
 

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı