Siber, Üstel gerçekleri çarpıtıyor

17
Siber

Başbakanlık, Turizm Çevre ve Kültür ESKİ Bakanı Ünal Üstel’in  bu sabah ulusal yayın yapan bir televizyon kanalının haber programında, Başbakan Dr. Sibel Siber hakkında gerçekleri yansıtmayan, halkı yanıltmaya ve spekülatif haber yaymaya yönelik bazı ifadeler kullandığına işaret etti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Ünal Üstel’in, senaryosunu Başbakan Sibel Siber’in yazmış olduğu “Kuyu” adlı film projesine Bakanlığını yaptığı Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın önergesi ile 97.500 TL’lik bir katkının yapıldığını belirttiğine işaret edilerek şöyle denildi.

“Başbakan Sayın Dr. Sibel Siber, “İnMotion Film Yapım Şirketi” sahibi Ömer Yeltekin tarafından beğenilen ve film yapılmak istenen “Kuyu” filminin senaryosunu ülke tanıtımına katkı sağlamak için hiçbir maddi karşılık talep etmeden ilgili şirkete vermiştir. Bahsekonu film projesine destek verilmesi ile ilgili başvuru, film yapım şirketi tarafından Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na yapılmış olup onay almıştır. Bakanlığın uygun gördüğü katkı ile  Sayın Başbakan Dr. Sibel Siber’in  herhangi bir bağlantısı mevcut değildir.

Bu sabahki haber programında Ünal Üstel tarafından kamuoyunu yanıltmaya yönelik kullanılan ifadeler, konu Bakanlığın katkıyı Sayın Başbakan’ın şahsına verilmiş gibi gösterme gayreti içerisinde olduğudur.

Ardından yine bugün Ulusal Birlik Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan benzer bir açıklamada da yukarıda belirtilen benzer gerçek dışı kanının oluşması için uğraş verildiği gözlemlenmiştir.

Uzun yıllar öykü, deneme ve senaryo çalışmaları olan Başbakan Sayın Dr. Sibel Siber’in uluslar arası alanda ödül almış yazıları da mevcuttur. Ayrıca, kendisine ait “Düşlerim Düşüncelerim” isimli deneme kitabının tüm geliri sağlıkla ilgili bir Derneğimize bağışlanmıştır.”

UBP'DEN KOUYLA İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMA:
Ulusal Birlik Partisi (UBP), iktidarda olduğu süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtımına katkı koymak için her türlü hizmeti kendisine görev bildiğini, bu görevlerini gerçekleştirirken de sanatın her alanında katkı koyan kişi, kurum ve kuruluşlara maddi ve manevi desteği sürdürüp takibini yaptığını açıkladı.

UBP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Gerçekleştirilen her türlü sanatsal icraatların önünü açmak ve teşviklendirmek parti ve hükümet görevi olarak bilmiştir. 22.04.2013 tarihinde senaryosunu Dr. Sibel Siber’in yazdığı ve yapımcılığını da Ömer Yeltekin’in  yaptığı “Kuyu” isimli filmin çekim giderleri için 97.500 TL’lik katkının Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı 2013 Mali Bütçe tarafından karşılanması bahsettiğimiz konuya bir örnektir.”