Siber rüşvet iddiası ile ilgili açıklama yaptı

0
23
Siber rüşvet iddiası ile ilgili açıklama yaptı

Başbakan Sibel Siber, mecliste bir vekilin rüşvet aldığı iddialarıyla ilgili hukuki süreç başlatılacağını söyledi.

Başbakan Sibel Siber, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin güven oylaması sırasında yaşanan olayı “yüce Meclisimize yönelik bir itibarsızlaştırma girişimi” sözleriyle değerlendirdi.
Olayın kendilerini “derinden” üzdüğünü kaydeden Başbakan Siber, rüşvet aldığını söyleyen milletvekilinin yapılan güven oylamasını etkilemesinin mümkün olmadığını söyledi. Sibel şunları kaydetti:

“İtibarsızlaştırma girişimi”
“Bugün hükümetimizin güven oylaması sırasında yüce Meclisimize yönelik bir itibarsızlaştırma girişiminde bulunulmuştur. Bu müessif olay bizleri derinden üzmüştür.
Bir Milletvekili Meclis Başkanı’nın izni olmadan Meclis kürsüsünü işgal ederek ‘rüşvet aldığını’ iddia etmiştir.
Şunu kamuoyunun bilgisine getirmek isterim ki ilgili milletvekilinin güven oylamasına olumlu veya olumsuz oy vermesi hükümetimizin güvenoyu almasını hiçbir şekilde etkilemeyecekti. Güvenoyu için gerekli olan oy sayımız zaten Meclis’te mevcuttu.”

Hukuki süreç başlatılıyor
“Rüşvet iddiası ile ilgili olarak yasal mevzuat çerçevesinde hukuki sürecin başlaması için ilgili kurumlarla istişare içerisine girilmiştir” diyen Başbakan Siber, gelişmelerin halk ile paylaşılacağını kaydetti.
“Siber, ‘Rüşvet iddiası’ ile ilgili olarak yasal mevzuat çerçevesinde hukuki sürecin başlaması için ilgili kurumlarla istişare içerisine girilmiştir. Hükümetimiz halkımıza dürüst bir hizmet anlayışı ile hükümet programında da belirttiğimiz gibi açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine bağlı çalışmaktadır.
İlgili üzücü konu hakkındaki gelişmeleri de siz halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu Meclis’te yaşananlarla ilgili açıklama yaptı:

“Polis, Aslanbaba’nın yurt dışına çıkışını engellemeli”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Meclis kürsüsünde bir milletvekilinin yaptığı “rüşvet aldığı” şeklindeki iddia ve itirafın polis tarafından dikkate alınarak, yurt dışına çıkışının engellemesi ve rüşvet aldığını iddia eden milletvekilinin elindeki bilgi ve belgelere ulaşması gerektiğini belirtti.
Yorgancıoğlu, yazılı açıklamasında, eski hükümet partisini, 28 Temmuz seçimlerine giderken “yaşadığı dağınıklığın açığa çıkmasını gözden saklamak için akla gelmedik oyun ve senaryoları sahneye koymakla” suçlarken “Bunlardan bir tanesine bugün Meclis’te tanık olduk.  Eski Başbakan’ın ısrarla ‘bu hükümet güvenoyu olamayacak’ iddiasının arkasında bu senaryonun olduğu da böylelikle ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.
Esas sorulması gereken sorunun, “Ejder Aslanbaba’nın Meclis’te üstlendiği rolü üstlenmesi için eski hükümet partisinden kaç para rüşvet aldığı” olduğunu belirten Yorgancıoğlu, yeni kurulan hükümetin güvenoyu alması için Ejder Aslanbaba’nın oyuna ihtiyacı olmadığı; güvenoyu “Meclis Genel Kurulu’na katılanların yarısından bir fazlası ile alınır” hükmünün yasalarda sabit olduğuna işaret etti.
Yorgancıoğlu şunları kaydetti:
“Şimdi ortada Meclis kürsüsünde rüşvet aldığını iddia eden bir milletvekili vardır. Polis bu iddia ve itirafı dikkate alarak onun yurt dışına çıkışını engellemeli, rüşvet aldığını iddia eden milletvekilinin elindeki bilgi ve belgelere ulaşmalıdır.
Ancak bunu yaparken yalnızca bugüne yönelik iddiaları değil aynı milletvekillinin daha önce parti değiştirirken rüşvet alıp almadığının, aldıysa kimlerden aldığının da araştırılması gerekmektedir. Çünkü geçmişte de bazı gazino sahiplerinin transfer için para ödediklerini iddia etmesi henüz hepimizin aklındadır.
Halkoyu ile oluşan meclisin bu kadar itibarsızlaşmasına yönelik girişim yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle polise yaptığımız çağrının önemi bir o kadar artmaktadır.”