Siber Milliyet’e hayalini açıkladı

36
Siber Milliyet'e hayalini açıkladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından, hükümeti kurmakla görevlendirilen ve ülkenin ilk kadın Başbakanı Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Sibel Siber, “Başbakanlık bir hayaldi, o da şu anda oldu” dedi. Hükümeti kurma görevini aldıktan sonra Milliyet’in sorularını yanıtlayan Sibel Siber, “Sokaklarda gülen yüzlerin yaşadığı bir ülke yaratma rüyam var” diye konuştu. “Başarılı bir dönem geçirmek istiyorum” diye konuşan Sibel Siber şunları kaydetti:

Başbakanlık hayalimdi
“İnsanların hayalleri vardır. Benim de hayallerim vardı, var da. ‘Ben olsam’ dersiniz bazen. Başbakanlık, bakanlık veya başka bir görev. Hayallerimden biriydi başbakanlık. Çünkü insanların yaşam kalitesini artırmak için elinizde bir güç oluyor. Toplumun eşit hizmet alması için çalışabilirsiniz. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla adımlar atabilirsiniz. Bu da başbakanlık yetkileriyle olabilir. Elimde sihirli bir değnek olsa; tertemiz sokaklar, sokaklarda gülen insanların yaşayacağı bir ortam yaratmak isterdim. Bu aslında benim bir rüyam. Adanın insanlarını mutlu edecek bir güç istiyordum. Belki bu süreçte az bile olsa bu rüyalarım konusunda çalışmalar yapma fırsatım olacaktır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kadınların okuma oranları çok yüksek. Eğitimde bir kadın-erkek eşitliği var ama bu çalışma hayatına fazla yansımıyor. Mesela 50 sandalyeli Meclis’te sadece 4 kadın milletvekili temsil ediliyor. Bir kadının genel başkanlığını yaptığı bir parti yok. Erkek egemenliğin kırılması gerekiyor. Açıkçası pozitif ayrımcılık yapılarak kadınlara öncelik verilmelidir.
Kuzey Kıbrıs’ta vatandaşlarımızın siyasetçiye güveni çok azaldı. Vatandaşlarımız bizden güvenebilecekleri bir siyasi yapı istiyor. Kısa bir dönem başbakanlık yapacak olsam bile vatandaşlarımızın siyasete güvenebilecekleri bir ortam yaratmak istiyorum.
Hükümeti kurma görevini aldıktan sonra çok olumlu tepkiler aldım. Türkiye’de yurt dışında Milliyet’te yer alan haberi okuyanlar beni aradı. Çok mutlu oldum. Kadınlarımızın beni sahiplenmesi karşısında gururlandım, onur duydum. Bu görev aslında  Kıbrıs Türk kadınları içinde bir heyecan yarattı. Başbakanlık görevlendirmesi kadınlara ‘bu görevlere gelebiliriz’ özgüvenini verdi.

‘Seni az göreceğiz’
“Eşim bütün süreçlerde bana çok destek oldu. O da gururlandı. Çocuklarım mutlu oldular ama “anne seni daha az göreceğiz” diye söylenmeler de oldu. Ama ailem bana verilen görevin önemini biliyor. Bütün ailem arkamda.” Sibel Siber’in eşi Rıfat Siber Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapıyor. Siber’in iki kızı var. Sumer, işletme mezunu ve özel sektörde çalışıyor. Diğer kızı Aysel ise Hukuk eğitimi alıyor.

Kabine belli oldu
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sibel Siber başkanlığındaki geçici hükümeti onayladı. Başbakan Sibel Siber’i kabul eden Eroğlu, “Başbakan ve ekibine güveniyorum” dedi. Başbakan Sibel Siber de, “Özellikle siyasete ve siyasetçiye olan güvenin tazelenmesi bizim en büyük arzumuz olacaktır” dedi. Kabinede Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel, Maliye Bakanı Zeren Mungan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit, Sağlık Bakanı Dr. Nuri Gökşin, Milli Eğitim,Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı oldu.