Siber: Kamuda Çalışma Saatleri Uzatılacak!

0
20
Siber: Kamuda Çalışma Saatleri Uzatılacak!

Başbakan Sibel Siber, Bakanla Kurulu öncesi yaptığı basın açıklamasında maaş ödemeleri konusuna açıklık getirdi.

Siber, Pazartesi günü maaşların yüzde 60'ının ödeneceği bilgisinin verildiğine bununla ilgili çeşitli spekülasyonlar çıktığına işaret ederek, ancak katkı alınarak maaşların ödenebileceği gerçeğinin ortada olduğunu kaydetti.

"HEDEF DENK BÜTÇE OLMALI"

“Hedeflerimizden biri, bütçeyi denkleştirmek olmalıdır” diyen Siber, bu amaçla gereksiz harcamaları kısmak; kamu kaynaklarını hoyratça kullanmamak, peşkeş çekmemek ve kayıt dışı ekonomiyi geri kazanmak gerektiğini dile getirdi.

Siber, Mayıs ayından bu yana bekleyen burs paralarının; Mart ayından bu yana bekleyen narenciye paralarının, Şubat ayından beri bekleyen ek mesailerin, taşımacılık paralarının, özel kanalların uydu ücretlerinin, basın kuruluşlarının tüm alacaklarının ödendiği bilgisini vererek, ödemelerin devam ettiğini söyledi.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU’NDA İTHALAT VE İHRACATI KOLAYLAŞTIRICI ÖNLEMLER GÖRÜŞÜLDÜ

Başbakan Siber, Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın katılımıyla Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun dün ilk kez toplandığını da hatırlattı.

Kurul’un çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiğini dile getiren Siber, ithalatı ve ihracatı kolaylaştırıcı önlemlerin görüşüldüğünü belirtti.

Siber, prosedürler arttıkça maliyetlerin yükseldiğini belirterek, bunun da tüketiciye yansıdığına işaret etti.

Maliye Bakanlığı’yla ilgili diğer bakanlıkların bugün bir araya gelerek ithalatı kolaylaştırmak için görüşeceklerini söyleyen Siber, yarın da ihracatı kolaylaştırmak için yapılması gerekenlerin görüşüleceğini söyledi.

PAZAR GÜNÜ AKŞAM ÜSTÜ AKDENİZ’DE TEMİZLİK KAMPANYASI

Çevre kirliliğinin ülkenin önemli sorunlarından biri olduğuna işaret eden Siber, “Maalesef temiz olmayan bir çevrede yaşıyoruz” diye konuştu.

Bu durumun ülkeye gelen yabancılar tarafından da ifade edildiğini söyleyen Siber, çevre sorunları karşısında çaresiz olunmadığını, çevre temizliği kampanyası başlatılacağını dile getirdi.

Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan bir kararla Pazar gün saat 18.00’de tüm bakanlar, çevreciler ve STK’larla temizlik çalışması gerçekleştirileceğini açıklayan Siber, halkı da köye beklediklerini kaydetti. Siber, “Bu kıyılar bizimdir hep beraber temizleyeceğiz” diye konuştu.

“TAPUDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYOR… BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE DÜZENLEMEYE GİDİLECEK”

Devlet dairelerindeki gereksiz prosedürlerin ortadan kaldırılması için çalışılacağını aktaran Siber, bunların halkın yaşam kalitesini artıran basit ama kaynak gerektirmeyen adımlar olduğunu belirtti.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlardan birinin de ülkede yaşayan yabancıların işlemlerini kolaylaştırmak olduğunu söyleyen Başbakan Siber, vatandaşın devlet dairelerindeki işlemlerini kolaylaştırmak için de çalışmalar yapılacağını belirtti.

Siber, tapudaki uzun kuyrukların önüne geçmek için çalışma saatlerinin uzatılacağını dile getirdi.

Bu adımların halkın yaşam kalitesini artıracağını ancak kaynak istemediğini anlatan Sibel Siber, maaşları artıramadıklarını ama yaşam kalitesini artırmaya başladıklarını belirtti.

“Halkımız mutludur çünkü ilk defa kendilerinin iktidarda olduğunu hissediyorlar” diyen Siber, şu anda iktidarda halk bulunduğunu; siyasilerin halkın sözcüsü ve temsilcisi olduğunu kaydetti.

ÇEVRE VE TARIMLA İLGİLİ 9 AB TÜZÜĞÜ GEÇİRİLECEK… GIDA GÜVENLİĞİ YASASI İÇİN KURUL OLUŞTURULACAK

Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesindeki açıklamasında, çevre ve tarımla ilgili uzun süredir bekleyen 9 Avrupa Birliği tüzüğünün geçirileceğini de belirterek, bunların da maddi kaynak gerektirmeyen ve halkın yaşam kalitesini yükselten icraatlar olduğunu ifade etti.

Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında gıda güvenliği konusunun da gündeme geleceğini söyleyen Siber, son dört yılda geçmeyen Gıda Güvenliği Yasası’nı geçirerek halkın yediğinden emin olmasını istediklerini belirtti.

Siber, Gıda Güvenliği Yasası’nın bir an önce geçirilmesinin hedeflendiğini; konunun Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinden çıkarılarak, Başbakanlık altında Tarım, Sağlık Ekonomi Bakanlığı, STK’ların ve akademik personelin bulunacağı bir kurul oluşturulacağını anlattı.

Yasa geçtikten sonra oluşturulacak bilimsel kurullar sayesinde vatandaşın yediği yiyeceklerle ilgili şüphelerinin ortadan kaldırılacağını anlatan Siber, “Bizim yaptığımız tüzük çalışması ile Gıda Güvenliği Yasası’nı hızlandırmaktır. İktidara gelen hükümete itici güç veriyoruz ki bir an önce bu yasa geçsin, çevre ve tarımdaki yasalar gibi yıllarca beklemesin” diye konuştu.

SÖZLEŞMESİ BİTEN DOKTORLARIN DURUMU İÇİN YSK İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Başbakan Siber, bazı sözleşmeli doktorların sözleşmelerinin Temmuz ayı itibariyle sona erdiği belirtilerek, konuyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığıyla ilgili bir soru üzerine, bunun önemli bir durum olduğunu ve dün Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’yla bu konuyla ilgili görüştüğünü açıkladı.

Siber, buna henüz bir çözüm üretilemediğini ancak böyle hayati konuların seçim yasağına dahil edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Siber, doktorların sözleşmesinin uzatılabilmesi için bugün YSK Başkanı’yla yeniden görüşeceğini belirterek, ortada mutlaka çözümlenmesi gereken bir sorun bulunduğunu vurguladı.