Siber: Kalecik dışındaki sahiller temiz

6 Ağustos 2013 Salı | 14:22
Siber: Kalecik dışındaki sahiller temiz
Kıbrıs Town Houses

Bakanlar Kurulu toplantısından önce basına açıklama yapan Başbakan Sibel Siber, bölgede bulunan balık çiftliğindeki balıkların piyasaya sürülmeyeceğini ve imha edileceğini dile getirerek, piyasada satılan balıkların sağlıklı olduğunu kaydetti.

Sahillerde petrolün bilimsel toksin etkisini gösteren Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH) değerlerinin araştırıldığını kaydeden Siber, sahillerde PAH’a rastlanması halinde sahillerin kapatılacağını ancak böyle bir etkiye rastlanmadığını ifade etti.

Sızıntının yaşandığı Kalecik bölgesinde denize girilmemesi gerektiğini hatırlatan Siber, bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı alınacağı bilgisini verdi.

“TMK’YA TAKAS VE ALIM İÇİN BAŞVURU YAPILABİLİR”

Siber, Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK)’ya takas için yapılan başvurulara da değinerek, dileyenlerin TMK’ya başvurarak Kuzey’de sahip oldukları eski Rum mallarını Güney Kıbrıs’taki mallarıyla takas edebileceğini ya da satın alabileceğini kaydetti.

Siber, bu yöntemin iki bölgeliliği destekleyeceğini, Güney’deki Türk mallarının ucuza satılmasını önleyeceğini ve Türk mallarının ekonomik değerini artıracağını ifade etti.

“AKARYAKIT UCUZLADI”

Seçimlerden önce akaryakıt fiyatlarının zamlandığını ve bunun kamuoyunda eleştirilere neden olduğunu dile getiren Siber, zamların yasaya göre yapıldığını hatırlattı.

Akaryakıt fiyatlarının uluslar arası akaryakıt fiyatlarına ve döviz kuruna göre belirlendiğini hatırlatan Siber, uluslar arası fiyatlarıN ucuzlamasıyla akaryakıt fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandığını aktardı.

“HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN KULLANILAN YAKIT DEĞİŞTİRİLMELİ”

Elektrik santrallerinin yarattığı hava kirliliğinden de bahseden Siber, kullanılan yakıt nedeniyle filtre takılmasının kirliliği çözemeyeceğini anlattı.

Şu anda kullanılan yakıtın yüzde 3,5 kükürt içerdiğini dile getiren Siber, Avrupa Birliği standartlarına göre bu oranın yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

SORULAR…

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Siber, Bafra’da tatil yapan bazı turistlerin “suda petrole bulandığı” iddialarıyla ilgili soruya, denizde gereken testlerin yapıldığını, kalıntıya rastlanmadığını, bahsedilenin yüzeyde bulunan katran artıkları olabileceğini söyledi.

Bu gibi artıkların temizlenmesinin zaman alacağını belirten Siber, böylesi olaylar nedeniyle rezervasyon iptali yaşayan ve maddi zarara uğrayan işletmelerin AKSA şirketi aleyhine dava açarak zararlarını karşılayabileceğini yineledi.

Erol Diker’in aldığı cezayla ilgili yorum yapması istenen Siber, yargının bağımsız olduğunu hatırlatarak, yürütmenin bu konuda yorum yapmasının doğru olmadığını kaydetti.

8 Ağustos Erenköy Direnişi nedeniyle düzenlenecek törenlere karayoluyla gitmek isteyenlerin engellenmesiyle ilgili görüşleri istenen Siber, olayı üzücü bir gelişme olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler’in uluslararası anlaşmalara göre, geçişlere izin verilmesi gerektiğini ancak keyfi uygulamalara gidildiğini kaydeden Başbakan Siber, kapıların insani nedenlerle açıldığını hatırlattı.