Sevgiliye kurşunun bedeli 5 yıl

0
182
Sevgiliye kurşunun bedeli  5 yıl

Nadire KRAŞLIOĞLU
Gazimağusa’da bir dönem nikahsız yaşadığı çocuğunun annesi, eski sevgilisi Bahar Pınar Madak’ı öldürmek maksadı ile İngiltere’den gelerek 24 Kasım 2012 tarihinde Madak’ı sağ kolundan vurup ciddi şekilde yaralayan İbrahim Eşmene dün Gazimğusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Eşmene, hakkında getirilen 13 davadan suçlu bulunup 5 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Öldürmek için KKTC’ye geldi
Sanık İbrahim Eşmene 1999 yılında müşteki Bahar Pınar Madak ile tanışıp nikahsız olarak yaşamaya başladı. Uzun yıllar nikahsız süren birlikteliğin ardından Bahar Pınar Madak, sanık Eşmene’nin kendisinden yaşça büyük olduğu ve sürekli şiddete uğradığı gerekçesiyle 2012 yılında sanıktan ayrılarak İngiltere’den KKTC’ye gelip annesi ile yaşamaya başladı.  Madak 2012 yılı Nisan ayında Mustafa Yeşilbulut ile tanışıp ilişki yaşamaya başladı ve Yeşilbulut, Madak’ın telefonundan sanık Eşmene’yi arayarak, Madak ile ilişki yaşadıklarını söyleyip Madak’ın peşini bırakmasını istedi. İngiltere’de nikahsız yaşadığı Bahar Pınar Madak’ın başkasıyla ilişkisi olduğunu öğrenerek çılgına dönen  sanık İbrahim Eşmene, 2012 yılı Kasım ayında İngiltere’den Güney Kıbrıs’a, oradan da kaçak yollardan KKTC’ye geldi. KKTC’ye gelerek birkaç gün Bahar Pınar Madak’ın evini gözetleyen sanık daha sonra Madak’ın kaldığı eve giderek tasarrufundaki 9 mm çapındaki silahla öldürmek maksadıyla Madak’a 3 el ateş ederek, genç kadının sol kolundan vurularak ciddi şekilde yaralanmasına neden oldu.
Güran: Adam öldürmeye teşebbüs suçuna müebbet hapis cezası öngörülür
Sanık İbrahim Eşmene’nin, nikahsız bir birliktelik yaşadığı Bahar Pınar Madak’ın cinsel tercihini bir başkasıyla paylaşması üzerine yapması gereken şeyin ilişkisine son vermek olduğuna işaret eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, ancak sanık Eşmene’nin ilişkisine son vermek yerine Bahar Madak’ı öldürmek kastıyla KKTC’ye gelip Madak’ın evine gittiğini ‘’adam öldürmeye teşebbüs’’ suçunu işlediğini ifade etti. Davanın kararını okuyan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, sanık İbrahim Eşmene’yi aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiğini açıkladı. Sanığın mahkum olduğu birinci dava olan “Adam öldürmeye teşebbüs” suçu için müebbet hapis cezası öngörüldüğünü belirten Güran, kişinin yaşama hakkını elinden almaya yönelik suçlara, suçun ciddiyetiyle orantılı cezalar verilmesi gerektiğine işaret edildiğini vurguladı. Hiç kimsenin bir başkasının hayatına son verme saiti ile hareket etme hakkının kesinlikle olmadığını ifade eden Güran, böylesi suçların işlenmesine engel olunması için kamu yararı gereği ciddi cezaların verilmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Güran kararının sonunda sanık İbrahim Eşmene’nin yargılandığı 13 davadan 5 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.