SERDAR DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA

0
9

Demokrat Parti-Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş dünkü yazımla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı gönderdi.

Aynen yayımlıyorum;
Sn. Başaran Düzgün:
Bugün (dün) Havadis Gazetesi’nde “Rejimi Ortadan Kaldırmak” başlıklı yazınızda eksik bilgilerin yer aldığını fark ettim.
Sizinde hatırlayacağınız üzere tüm partilerin yer alacağı “uzlaşı hükümeti” önerimizi 2 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında şu sözlerle kamuoyuna duyurmuştum:
“Ülkemizin ulaşmış olduğu noktada esasen gerekli olan doğru bir vizyon ve program çerçevesinde tüm partilerin içinde yer aldığı bir uzlaşı hükümeti oluşturarak, önümüzdeki bir yıllık süreyi insanımızın geleceği için gerekli reformları yapmaya adamak, atılabilecek en güzel, en büyük adım olarak önümüzde durmaktadır. Ütopik olarak görülen bu savımızı süreç içerisinde de görüşme yapacağımız partilere de iletmek düşüncesindeyiz. Bunu başarabilmenin ve el birliği ile ülkemizin geleceğini oluşturmanın hayalini bile sizler vasıtası ile halkımızla paylaşmaktan büyük bir heyecan duymaktayız.”
Buradan hareketle CTP, UBP ve TDP liderleriyle geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde bu önerimizi paylaşma fırsatı buldum. Fakat öneriyi yaparken de belirttiğim gibi ütopik ama gerekli olan bu önerimiz TDP dışında maalesef gerekli desteği bulamamıştır.
Yazınızda Sn. Özgürgün’ün koalisyon teklifimizi reddettiği bilgisi yer almaktadır. Ancak Sn. Özgürgün ve UBP yetkili organlarıyla yaptığımız görüşmede reddedilen 4’lü koalisyon teklifimiz olmuştur. Olası koalisyon modelleri ise, UBP ve TDP ziyaretlerinde konuşulmuş taraflar birbirine “teklifte” bulunmamıştır.

Yine yazınızda yer alan CTP ile görüşmediğimize dair bilgi doğru değildir. Dün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde UBP, TDP ve CTP ile bir araya gelerek ülkemizin önünü açacak koalisyon modeli için istişarelerde bulunduk. CTP ziyaretimizde 4’lü koalisyon teklifimize sıcak bakılmadığını tespit ettiğimizi belirtmiş ve olası bir CTP – DP Ulusal Güçler koalisyonu için “detaya inmeksizin” görüş alışverişinde bulunulmuştur. 4’lü koalisyon modeli CTP Genel Başkanı ile birebir yaptığımız görüşmede ele alınmış ve sıcak bakılmadığı zaten açıkça ifade edilmişti. Buradan da anlaşılacağı üzere CTP ile görüşmeme gibi bir durum söz konusu değildir.

DP Ulusal Güçler olarak önceliğimiz halkımızın geleceğidir. Bu nedenle eğer  içinde yer alacaksak bu koalisyon hükümetinin ana hedefi ülkemizin önünü açmak ve halkımızın refah seviyesini yükseltecek reformları hayata geçirmek olmalıdır. Bu amaçla yola çıktığımızı ve koalisyon görüşmelerini bu doğrultuda yapacağımızı belirtmek isterim.

Şahsıma ve partimize olan ilginizden dolayı teşekkür eder yayınlarınızda başarılar dilerim.

Serdar DENKTAŞ
Genel Başkan