Şeker Astım Ataklarını Artırıyor

10

Aşırı şeker ve çikolata tüketimi astım hastaları için tehlikeli olabiliyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, astım ataklarının özellikle bayramlarda artmasının aşırı şekerli gıdaların tüketilmesine bağladı ve bu artışta mekan değişikliğinin de etkili olabildiğini söyledi.

Astım alevlenmelerinde başlıca sebebin kötü beslenme olduğuna dikkat çeken Tabak, en önemli tehlikenin ise çikolata olduğunu vurguladı.Prof. Dr. Yonca Tabak, astım hastası çocukların %80'inde astım ve reflü birlikteliğinin beslenme ile doğrudan ilişkili olduğunu söyledi.

Bu çocukların reflünün farkında bile olmadığına değinen Dr. Tabak, bayramlarda çocukların beslenme kontrolünün ortadan kalktığını, doğal olarak da reflünün tetiklediği astım ataklarının arttığını söyledi.

Astımın kontrolü için uyulması gereken tüm kuralların bayramlarda da geçerli olması gerektiğinin önemine değinen Prof. Tabak, sigaralı ortamlardan ve çikolatadan uzak durulmasını, geç saatte yemek yenmemesini, yemek yedikten kısa bir süre sonra yatılmamasını tavsiye etti. Mide boşalmasını geciktiren yağlı kızartmalar ve cips gibi gıdaların kontrollü tüketilmesi de uyarılar arasında.