Şehit çocuğundan aldı, seçim bölgesine verdi

0
Şehit çocuğundan aldı

 BÖLGECİLİK… Lefkoşa’nın Kermiya bölgesinde Güzelyurtlu 300 şehit çocuğuna dağıtılan arsaların altyapısı için ayrılan 792 bin TL’lik kaynak, seçime çeyrek kala İskele ilçesindeki Karpaz Süt Toplama Tesisi’ne aktarıldı. Şehit aileleri karara isyan etti, “bölgecilik” olarak niteledi

ŞEHİT AİLELERİ ÇAVUŞOĞLU’NA KIZGIN… Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, “Söz verildiği halde, ayrılan bir miktar parayı da geri aldılar. İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tarafından bu para alındı ve seçim öncesi kendi seçim bölgesine aktarıldı” dedi

MÜSTEŞARIM BİLİR… İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise Havadis’in kararla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. Çavuşoğlu, konuyla ilgili kendisinin değil, müsteşarının bilgisi olduğunu belirterek, “Hangi para nereden alındı, nereye aktarıldı ben bilmiyorum. Müsteşarım bilir” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Metehan bölgesindeki arsaların altyapıları için şehit çocuklarına verilen söz tutulmadı. Bakanlar Kurulu, Karpaz Süt Toplama Merkezleri Projesi için gerekli olan 792 bin TL’yi, şehit çocukları arsa alt yapı projesinden aldı.
Şehit ailelerini temsilen, dernek başkanı Ertan Ersan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na öfke kustu. Bakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanlığı yazısıyla gönderilen karardan haberdar olmadığını söyledi.
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ise İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu “Şehit çocuklarının üzerine basarak, kendi seçim bölgesine yatırım yapmakla” suçladı.

Ersan: Şehit çocuklarını çok üzüyorlar
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, verilen karara çok kızdı, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na sitem etti. Ersan, “Bunların işi bu. Her zaman yaptıklarını yine yaptılar. Maalesef, çok üzgünüm. Bu kadarını da beklemezdim. Büyük yanlış yapıyorlar ve şehit çocuklarını çok üzüyorlar” dedi. Ersan, şehit çocuklarına her zaman sözler verildiğini ancak bu sözlerin gerçek olmadığını kaydetti. “Ben bu işin peşini bırakmam. Ama hükümet mi var. Nazım Çavuşoğlu’ndan ve bu hükümetten şikayetimiz var” diyen Ersan, 1987’den bu yana, Lefkoşa, Mağusa, Zeytinlik, Kalkanlı ve Çanakkale bölgelerinde arsalar dağıtıldığını ancak aradan yıllar geçmesine rağmen hala daha Mağusa bölgesinde 500 şehit çocuğunun arsalarının altyapısının tam olarak tamamlanmadığını dile getirdi. Ersan, Güzelyurt bölgesinin de, Kalkanlı’da ve denizin yanında verilen arsaların şehit çocuklarına uygun olmadığı için üç ay önce kurası çekilen 327 Güzelyurt şehit çocuğunun mağdur olduğunu belirtti.

“Bölgeci bakanın işleri”
Ersan, şimdi iptal edilen bu paranın Metehan bölgesinde, Alayköy’e doğru verilen arsaların altyapısına ait olduğunu kaydetti ve şunları söyledi: “Söz verildiği halde, ayrılan bir miktar parayı da geri aldılar. İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “bölgeci bakanımız” tarafından bu para kendinin de istediği gibi alındı ve başka yere verildi. Güzelyurt’ta 327 kişi mağdur. 14 kişi de hak sahibi olmasına rağmen üç senedir müracaatları bulunuyor ve bu insanlarımıza da hala daha vermediler. Şu anda Metehan’da yeni açılan yüz arsadan sekseni verildi, 20 tane boş var. İsteseler on beş çocuğa arsa verirlerdi. Mağusa’daki beş yüz arsada, beş altı kişinin arsasında mandıralar var. Resmen işgal ettiler. Ancak biz ne zaman bu bakan ile görüşme yapsak ve hep bizi geçiştirdi. Sonra da bizden teşekkür bekliyor. Sayın bakan, şehit çocuk arsaları ve Anıtlar Komisyonu’nca yapılacak olan anıtlarla ilgili kararı genellikle hep kendi veriyor. Kendi aklınca veriyor. İlk kez bu bakan döneminde bu kadar hakkımız yedi. Bu gibi kararlar alınırken, bizim gibi 40 yıllık bir derneğe sorma İhtiyacı dahi duymuyor. Kaile de almıyor. Haberimiz bile yok. Dernek yönetimi kurulu olarak Çavuşoğlu’ndan şikayetçiyiz.”

“Bizi kandırıyorlar, hesabını soracağız”
Ersan, ayrıca “Şimdi mağdur durumda olan 327 şehit çocukları bu karara nasıl tepki koymasın? Daha ne kadar kandıracaklar bu insanları? Bazı şehit çocuklarını memurluğa alacaklarını söylediler. Bizi de kandırdılar. Çavuşoğlu, bir numaralı bölgeci bakan.Zamanı geldiğinde bunun hesabını soracağız” dedi.

Çavuşoğlu: Bana sormayın
İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, Havadis’in kararla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. Çavuşoğlu, konuyla ilgili kendisinin değil, müsteşarının bilgisi olduğunu belirterek, “Hangi para nereden alındı, nereye aktarıldı ben bilmiyorum. Müsteşarım bilir” dedi.