Şehir eşkıyaları halen bulunamadı

3 Ağustos 2013 Cumartesi | 11:11
Şehir eşkıyaları halen bulunamadı
Kıbrıs Town Houses

Lefkoşa’da 2 hafta önce Muhammed Abdul Hadi, Muhammed Taha Atik ve Muhammed Koşar Ali’yi dövdükten sonra Muhammed Taha Atik’i ölüm tehdidi ile kaçırmak isteyen üç zanlıdan ikisi halen tespit edilemedi.
Olaydan 14 gün sonra tutuklanarak mahkeme emri gereği hakkında 3 gün tutukluluk temin edilen zanlı Zaid Masood ise dün ek tutukluluk talebi ile yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Masood’un tutukluluk süresi, 3 gün daha uzatıldı.

 

Kafasına tabanca dayadılar
Muhammed Abdul Hadi’nin polise yaptığı şikayete göre, zanlı Zaid Masood ve henüz tespit edilemeyen 2 kişi, 18 Temmuz 2013 tarihinde saat 21.00 sıralarında Muhammed Abdul Hadi’nin evini bastı. Zanlılar, Hadi’yi ve ev arkadaşları Muhammed Taha Atik ve Muhammed Koşar Ali’yi ellerinden ve ayaklarından bağladıktan sonra dakikalarca dövdü.
Zanlılar daha sonra tasarruflarındaki tabancayı Muhammed Taha Atik’in kafasına dayayarak, ölüm tehditleri savurdu, Atik’i kaçırmaya teşebbüs etti.
Muhammed Abdul Hadi’nin komşularının olayı fark edip, yüksek sesle yardım çağırması ile zanlılar, koşarak evden çıktı ve olay yerinden kaçtı.

Masood teslim oldu, suç ortakları aranıyor
Polis, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından soruşturma başlattı ve zanlıların peşine düştü.
İddiaya göre, olayın meydana geldiği gün Karpaz’a kaçan zanlı Zaid Masood, günlerce Muhammed Abdul Hadi’yi arayarak şikayetini geri çekmesi için taciz etti.
Zanlı, yakınlarının yardımı ve polisin girişimi ile olaydan 14 gün sonra polise giderek teslim oldu.
Olayın diğer zanlıları ise halen polis tarafından aranıyor.

Tabanca hala kayıp
Zaid Masood, ek tutukluluk talebi ile dün yeniden yargıç önüne çıkarıldı. Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis, olayla ilgili soruşturmanın halen devam ettiğini belirterek, olaya karışan diğer 2 zanlının henüz tespit edilemediğini kaydetti.
Polis, zanlının polisteki tutukluluk süresi içerisinde yürütülen soruşmada, Masood’un Doğanköy’deki evinin ve Girne’deki iş yerinin arandığını ancak, olayda kullanıldığı iddia edilen tabancanın bulunamadığını söyledi.

Güvenlik kameraları incelendi
Ayrıca, olay yerine yakın bölgede faaliyet gösteren 4 ayrı iş yerinin güvenlik kameralarının incelendiğini söyleyen polis, 7 tane de tanık ifadesinin temin edildiğini söyledi.
Halen alınması gereken ifadeler, aranan şahıslar ve bulunması gereken kanıtlar olduğunu söyleyerek zanlının bu aşamada 3 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme, zanlı hakkında yürütülen soruşturmanın ciddiyetine vurgu yaparak halen devam eden soruşturmanın selameti için zanlının bu aşamada 3 gün daha polis nezaretinde tutuklu kalmasına emir verdi.