“Seçilmişi görevden almak kolay değil”

20
“Seçilmişi görevden almak kolay değil”

Gizem ÖZGEÇ
UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Dr. Faiz Sucuoğlu, partideki tüm ilçe başkanlarının görevi başında olduğunu söyledi. Sucuoğlu, gazetelerde çıkan haberlerin gerçek olmadığını, ilçe başkanlarında görevden alınma olmadığını dile getirdi.  İlçe başkanlarının görevden alınma konusunun olağan kurultay düşüncesiyle gündeme geldiğini kaydeden Sucuoğlu,  “MYK bizim olmadığımız bir toplantıda, olağan kurultay endişesiyle, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulları, örgüt başkanları ve örgütlerinin değişmesi konuşuldu. Ancak bu farklı şekilde lanse edildi ve görevden alınmışız gibi yayıldı” diye konuştu.

Seçilmişleri görevden almak imkansız gibi
Sucuoğlu, partide herkesin normal görevlerine devam ettiğinin altını çizerek, geçen hafta pazartesi günü konunun da gündeme getirildiğini ifade etti. Sucuoğlu, eğer olağan kurultay yapılsaydı, tüm örgüt ve delegelerin değişeceğini belirtti. Özellikle Sunat Atun ve kendisinin milletvekili oldukları için daha çok ön plana çıktığını söyledi. 31 Ağustos’ta yapılacak olanın olağanüstü kurultay olduğunu dile getiren, Sucuoğlu, UBP Parti Tüzüğü gereği de istense dahi bu prosedürün uygulanamayacağını savundu. Sucuoğlu, seçilmişleri görevden almanın neredeyse imkansız olduğunu ifade etti.

“Tüzük, başka bir arkadaşın adaylığını engellemiyor”
Sucuoğlu, önceki gün partide düzgün bir toplantı yapıldığını ve oy birliği ile kurultaya katılacak isim üzerinde uzlaşıldığını belirtti. Parti Meclisi’nde bu konuda yetki alındığını da anımsatan Sucuoğlu, 31 Ağustos’ta yapılacak kurultayda Hüseyin Özgürgün’ün tek aday olarak gösterdiğini söyledi.  Parti tüzüğüne göre, Hüseyin Özgürgün dışında isimlerin de adaylığına engel olmadığını kaydetti. Sucuoğlu, şunları söyledi”. Herhangi bir arkadaşın adayım demesi halinde süreç değişir. Ancak 14 vekil,  arasından bir isim çıkmazsa süreç böyle devam edecek. Başka birinin adaylığını tüzüğe göre engelleyemezsiniz. Biz sağlanan konsensüsün devam etmesini istiyoruz.”