Sayıştay raporu: “KİT’ler kontrolsüz… savurganlık var …”

26
Sayıştay raporu: “KİT'ler kontrolsüz... savurganlık var ...''

Fileleftheros “Kontrol Dışı Savurganlık… Yorgaci’den KİT’ler Konusunda Tokat Gibi Rapor” başlığıyla manşete çektiği haberinde Sayıştay raporundan, Telekomünikasyon İdaresi’nde (Cyta) 51 personelin 2012’de erken emekli edildiğini ve bunun için ayrılmış bütçe 2 milyon Euro iken emekli edilen personele emeklilik ve diğer menfaatleri dışında toplamda 3 milyon 910 bin Euro tazminat ödendiğini örnek gösterdi.

TELEKOMÜNİKASYON İDARESİNDE ERKEN EMEKLİLİK TAZMİNATLARI

Cyta’nın erken emekli ederken ödediği tazminatları,  Maliye’nin onayını istemeden gayrı meşru şekilde, başka ödeneklerden 1,9 milyon Euro alarak ödediği de belirtilen raporda, Elektrik İdaresi’nin (AİK) durumunun daha da kötü olduğu, normal emekliliklerine 12-18 ay kalan personelin de erken emekli edildiğine dikkat çekildi.

ELEKTRİK İDARESİ İFLASIN EŞİĞİNE SÜRÜKLENİYOR

AİK’in özel muhasip şirketinin İdare’nin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini denetlemek maksadıyla kasasında likiditeyle ilgili hazırlık incelemesi yaptığını, Yönetim Kurulu’ndan 12 aylık (30.04.14’e kadar) likidite sorununu göğüslemeye yönelik güvenilir bir plan hazırlamasını istediğini belirten Sayıştay Başkanı, bunun önümüzdeki dönemde AİK’in likiditesiz kalacağı yani iflasın eşiğine geleceği anlamına geldiğini kaydetti.

RMMO’nun “Mari”deki (Tatlısu) deniz üssünde 11 Temmuz 2011’de meydana gelen mühimmat patlaması nedeniyle AİK elektrik santralinin imha olması yüzünden kiralanan jeneratörlerin 24 milyon Euro tutarındaki kira parasının, Rum yönetimi tarafından ödeneceği taahhüt edilmesine karşın ödenmediği belirtildi. Rum yönetiminin AİK’e ödenmesi gereken yaklaşık 64 milyon Euro’yu da vermediği, bunun likidite sorununu daha da kötüleştirdiği kaydedilirken, AİK’in abonelerinden toplayamadığı elektrik ücretlerinin de toplamda 157 milyon Euro’yu aştığına vurgu yapıldı.

RİK’TE EK MESAİLER VE VARDİYA-HAFTASONU TAZMİNATLARI

Aynı gazete Sayıştay raporunu adres göstererek Rum Radyo TV Kurumu (RİK) kadrolu personelinin 2012’deki kriz ortamı içerisinde dahi ek mesai, vardiya ve hafta sonu ödenek tazminatları için aldıkları paranın 855 bin 856 Euro’ya ulaştığı, aynı dönemde haber merkezinde çalışan sadece 3 görevlinin aldığı  maaşları haricinde 20 bin Euro da ek mesai ve vardiya tazminatı aldığına dikkat çekti.

AB’DEN 45 MİLYON EURO ÖDENEK KAYBEDİLME TEHLİKESİNDE

Yine Fileleftheros, Sayıştay Başkanı’nın, AB’den alınacak tarımla ilgili 45 milyon Euro’nun, devlet bütçesinin (2013)  olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle kaybedilme tehlikesinde olduğunu vurguladığını yazdı.

Gazeteye göre ilgili AB ödeneği, hak sahiplerine verilecek ödeneğin, hazırlık ödeneği olarak adlandırılan bölümü AB tarafından karşılanıyor, geriye kalanının da öz kaynaklardan karşılanması gerekiyor.

2007-2013 dönemini kapsayan Tarımsal Kalkınma Programı çerçevesinde bugüne kadar hak sahiplerine 700 bin Euro dağıtıldı. Ancak ödeneğin AB’den tam alınabilmesi için 2013 içerisinde Rum yönetiminin (ödenek için başvuru yapmış ve başvurusu onaylanan) hak sahiplerine 41 milyon 800 bin Euro ödemesi gerekiyor.