En Üst

24 Nisan 2017

Savaşı Bitirebilecek Gelişme

Savaşı Bitirebilecek Gelişme
Haber İçi Üst

Avrupa Birliği diplomatik kaynaklarının verdiği bilgiye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, beş hükümet görevlisini muhaliflerle barış görüşmeleri yapması için görevlendirdi.

ABD ve Rusya’nın gerçekleşmesini istediği görüşmeler için belirlenen beş kişilik grupta, başbakan Vail el Halki ve bazı bakanlar yer alıyor.

Avrupa Birliği'nden bir diplomatının bildirdiğine göre Suriyeli muhalifler şimdiden, listedeki “etkisiz” gördüğü bazı isimlere karşı çıkıyor.

Esad olası barış görüşmeleri için Mart ayı başında Başbakan Halki, Başbakan yardımcısı Kadri Cemil, Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar ve Afet Bakanı Joseph Sweid’i belirlemiş.

Moskova ve ABD’nin 80 bin kişinin hayatına mal olan çatışmayı bitirmek için organize etmeye çalıştığı müzakerlere katılacak isimleri Esad'ın Rusya’ya ilettiği bildirildi.

Muhaliflerin listedeki hangi isimlere itiraz ettiği henüz bilinmiyor ancak Avrupa Birliği diplomatının açıklamasına göre Esad’ın listesi “değişebilir bir liste”.

Şimdilik iki tarafın da görüşme teklifine sıcak bakmadığı biliniyor. Ancak bazı muhalifler Esad’ı dışarda tutacak her türlü görüşmeye katılabileceklerini belirtiyor.

Muhalifler Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantıda bu konuyu görüşmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan diplomat, iki tarafın aynı masaya oturmaya kolay ikna olmayacağını ve tarih vermek için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King