Şaşkın hırsızlar yakayı ele verdi !

23 Mart 2013 Cumartesi | 11:42
Şaşkın hırsızlar yakayı ele verdi !
Kıbrıs Town Houses

Duygu ALAN
Girne’de önceki gün akşam saatlerinde Ahmet Madencioğlu’nun evine hırsız girdi.
Hırsızlar, ev sahibinin eve gelmesi üzerine panikledi ve çareyi evin ikinci katındaki balkondan atlayarak kaçmakta buldu.
Yaklaşık 5 metre yükseklikteki balkondan atlayan şaşkın hırsızlar beton zemine düştü. Düşme sonucu birinin ayak bileği kırıldı, diğeri omzundan yaralandı.
Çalmak isterken sağlığından olan hırsızlar polisin kısa sürede olay yerine gitmesi ile yakalandı.
Şaşkın hırsızları, evin hemen yan sokağında bir araç ile hazır bekleyen suç ortakları ise polisleri görünce kaçmak istedi ancak başaramadı. Olay yerini saran polis ekiplerine kıskıvrak yakalandı.

Ayın Madencioğlu: Eve geldiğimizde hırsızlar hala içerideydi
Aydın Madencioğlu, yaşadığı hırsızlık olayının şokunu uzun süre üzerinden atamadı. Londra’da eşi Ahmet Madencioğlu ile birlikte 45 yıl kaldıktan sonra 2 yıl önce KKTC’ye kesin dönüş yapan Aydın Madencioğlu, hırsızlık olayına dair tanık olduklarını Havadis’e anlattı.
Aydın Madencioğlu, şunları söyledi:
“Olay akşamı saat 17.00 sıralarında eşim ile birlikte dışarı çıktık. Biraz gezdik ve saat 20.30 sıralarında eve geri döndük. Eşim de ben de evden çıkmadan önce evdeki tüm kapı ve pencereleri kilitleriz. Eve geldiğimizde bahçe kapısı açıktı, anahtar ile kapıyı açtık ve içeri girdik. Ben dizi izlemek için alt kattaki salona geçtim eşim de mutfağa geçti. İkimiz aynı anda birbirimize seslendik. Salonun balkon kapısının camı ve panjuru açıktı. Eşime neden kapının açık olduğunu sordum. O da bana mutfaktan bağırdı ve neden mutfağın camı ile panjurunun açık olduğunu sordu. O esnada durumu anladık. Eşim ‘eve hırsız girmiş’ dedi. Meğer hırsızlar hala içerideymiş.”

“Balkondan atladılar kayıplara karıştılar”
Eşimin sesini duydular ve paniklediler. Güçlü bir ses geldi biz o esnada kapının önüne çıktık. İki kişi, ikinci katın balkonundan atladı ve evin ön cephesine düştü. Düşmeleri ile kalkmaları bir oldu. Biri sürat ile koştu ve uzaklaştı, diğerinin ayakkabısı çıktı ve ayağını tutarak topallayarak karanlığa doğru gitti ve kayboldu. Eşim arkalarından gitti ama uzaklaşamadı ben evde yalnızım diye ve hemen polisi aradı. Polis, aradığımız esnada bölgede devriye geziyordu sanırım çok kısa süre içerisinde geldi.”

“Korku filmi gibiydi”
“Evin sağ tarafından, ara yoldan süratle bir araba çıktı ve hırsızlardan biri o arabaya bindi, uzaklaştılar. Bir ekip polis o arabanın peşine düştü, bir ekip ise sitenin içerisine doğru, topallayarak kaçan kişiyi aramaya başladı. Çok geçmeden polis hem araba ile kaçan hırsızı ve suç ortağını hem de topallayarak kaçan hırsızı kısa sürede yakaladı. Her şeyi birebir izledim. Korku filmi gibiydi.”

“Yazıklar olsun”
Hırsızlardan 2’sinin 4 gün önce Türkiye’den KKTC’ye geldiğini öğrendiğini söyleyen Aydın Madencioğlu, diğerinin ise KKTC vatandaşı olduğunu öğrendiğini kaydetti.
Aydın Madencioğlu, “Önlerine geleni sorgusuz sualsiz, sadece kimlik göstermeleri şartı ile ülkeye alıyorlar. Hırsızlardan 2’si Türkiye’den 4 gün önce gelmiş. Biri ise ne acı ki KKTC vatandaşı. Türkiye’den gelen ve evime hırsızlık için giren kişileri bu ülkeye kolayca alan sistemi ve o hırsızlara gözcülük yaparak aynı suçu işleyen,  kendi ülkesinde kendi insanını soyan diğer kişiyi esefle kınıyorum. Yazıklar olsun” diye isyan etti.

“Av tüfeği ile öldürülebilirdik”
Aydın Madencioğlu, hırsızların panik yaptıklarını ve hiçbir şey çalamadan kaçtıklarını, kısa sürede de yakalandıklarını söyledi.
“Aydın Madencioğlu, hırsızlar, beraberinde getirdikleri sırt çantasına eşime ve bana ait banka kartlarımızı, pasaportlarımızı, benim ziynet eşyalarımı ve ev eşyasından da birkaç tane ütüyü koymuşlar. Eşimin de av tüfeğini doldurmuşlar evden çıkarken almak üzere de yatak odasındaki yatağın üzerine hazır vaziyette koymuşlar. Eğer eşim kapının önüne çıkmak yerine yukarı çıksaydı onu kendi av tüfeği ile öldürebilirlerdi, tabii ardından da beni” dedi.
Aydın Madencioğlu, “Bu ülkede ne mal güvenliğimiz var ne de can güvenliğimiz”  diye sitem etti.

Ahmet Madencioğlu: 2 ayda 2 kez evime hırsız girdi
Ahmet Madencioğlu ise yaşananların oldukça üzücü olduğunu söyleyerek, hırsızların suç işlemelerine karşın balkondan atlayıp yere düştükleri için yaralandığını ve her şeye rağmen onların sağlığı için endişe ettiklerini söyledi.
Ahmet Madencioğlu, 2 yıldan buyana KKTC’de yaşadıklarını ve son 2 ayda 2 kez evlerine hırsız girdiğini söyledi.
KKTC’ye girişte gümrüklerde yeteri kadar denetim olmadığını belirten Ahmet Madencioğlu, “İsteyen istediği zaman elini kolunu sallayarak ülkeye giriyor. Sonra da suç işliyor” diye sitemde bulundu.

Akra ve Borç tedavi altına alındı
Ahmet-Aydın Madencioğlu çiftinin Girne’deki evine hırsızlık amacı ile giren ve ev sahiplerinin eve gelmesi ile panikleyerek ikinci kattaki balkondan atlayarak yaralanan Devrim Akar ve Mehmet Ümit Borç, Girne Akçiçek Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.
Devrim Akar, ayak bileğindeki kırık nedeni ile ameliyat edildi. Mehmet Ümit Borç ise omzundaki yaralanma nedeni ile tedavi altına alındı.

Aslan Şendul mahkemeye çıkarıldı
Ahmet-Aydın Madencioğlu çiftinin Girne’deki evine hırsızlık amacı ile giren Devrim Akar ve Mehmet Ümit Borç’u evin ilerisinde çalışır vaziyetteki bir araç içerisinde bekleyen zanlı Aslan Şendul, Girne Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.
Olayla ilgili soruşturmayı yürüten polis, Girne’de Kasımpaşa Sokak’ta Ahmet Madencioğlu’na ait evde meydana gelen hırsızlık olayı ile ilgili zanlı Devrim Akar, zanlı Mehmet Ümit Borç ve zanlı Aslan Şendul’un tutuklandığını belirtti.
Polis, zanlıların Ahmet Madencioğlu’nun evinin iki katındaki balkon kapısını levye ile açarak girdiğini zanlı Devrim Akar’nın ve zanlı Mehmet Ümit Borç’un evden çıkmak için ikinci kattaki balkondan atladığını ve yaralandığını açıkladı. Zanlı Aslan Şendul’un ise olay yerinden kaçarken yakalandığını söyledi.
Polis, zanlı Devrim Akar’nın ayak bileğinin kırıldığını ve ameliyat edildiğini zanlı Mehmet Ümit Borç’un da omzunun çıktığını ve aynı hastanede tedavi altına alındığını kaydetti.

Şendul, “Suçsuzum” dedi
Polis olayda kullanılan bir de araç olduğunu ve söz konusu KS 041 plakalı aracın içerisinde çok sayıda elektronik eşya ve ziynet eşyaları bulunup, kanıt olarak alındığını kaydetti.
Polis mahkemede verdiği ifadede, Girne’de meydana gelen daha birçok hırsızlık olayı olduğunu ve zanlıların bu olaylar ile bağlantısının olup olmadığının araştırılacağını söyledi.
Mahkeme, zanlı Devrim Akar ve zanlı Mehmet Ümit Borç’un bulundukları yerde, hastanede tutuklu kalmasına emir verdi.
Aslan Şendul ise mahkemeden söz hakkı alarak, “Ben yapmadım, suçsuzum” dedi.
Zanlı Aslan Şendul, soruşturma amaçlı 3 gün süre ile poliste tutuklu kalacak.