Sarpten: CMC’den sonra en büyük felaket

17 Temmuz 2013 Çarşamba | 09:35
Sarpten: CMC’den sonra en büyük felaket
Kıbrıs Town Houses

 

Sarpten, “İskele-Kalecik bölgesi”nde sızan fuel oil’in balık çiftlikleri bölgesine kadar ulaştığını iddia ederek, bu olayı “ülke tarihinin en büyük petrol kazası” olarak niteledi.
Sarpten, denizdeki fuel oil kirliliğinin, en ileri teknolojiyle bile ancak yüzde 20’sinin temizlenebileceği görüşünü de dile getirdi.
Sarpten, yazılı açıklamasında “En çok 10 bin tonluk gemilerle boşaltım yapılmasına imkan veren AKSA’nın aktarma borularına, sürekli daha yüksek tonajlı gemilerden aktarma yapılması ve bu sabah da 24 bin tonluk bir gemiden fuel oil aktarılması sonucu aşırı basıncın etkisiyle kaza yaşandığını” iddia etti.
Tahliye anında gerekli kontrollerin yapılmadığını ve yasal olarak bu tonajdaki gemilerin yanaşma için kılavuz kaptan alması zorunluluğu varken buna uyulmadığını ileri sürerek şöyle devam etti:
“Bu da AKSA yetkililerin ‘olağan bir kaza, ihmal yok’ açıklamasının gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığını işaret etmektedir. Bu sızıntı sonrası 100 tondan fazla fuel oil’in denize aktığı ve 5 kilometrelik bir alanı sarmış durumdadır. Sızan fuel oil’in balık çiftlikleri bölgesine kadar ulaştığı düşünüldüğünde bu olayın ülke tarihinin en büyük fuel oil kazası olduğu ve görülmemiş boyutta bir kirliliğe yol açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

“En ileri teknolojiyle ancak yüzde 20’si temizlenebilir”
Sarpten, bugün en ileri teknolojiyle bile denizdeki fuel oil kirliliğinin ancak yüzde 20’sinin temizlenebileceğini; geri kalan kirliliğin yıllarca, hatta on yıllarca devam edeceğini savundu.
Denize sızan fuel oil’in uçucu kısmının bir süre sonra buharlaşırken hidrokarbon bileşiklerinin dibe çökmüş veya parçacıklara tutunmuş olarak kalacağını anlatan Sarpten, kirliliğin özellikle kayalık bölgelerde, koylarda, deniz canlılarında ve su yosunlarında birikeceğini ifade etti.