Sanayicinin isyan yeri

21 Temmuz 2013 Pazar | 10:59
Sanayicinin isyan yeri
Kıbrıs Town Houses

Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki çevre kirliliği ve ekonomik sorunlar esnafı canından bezdirdi. Tüm sorunlara rağmen ayakta kalmaya çalışan Haspolat Sanayi Bölgesi esnafı sorunlarını Havadis’e anlattı.
“Bölgedeki çevre kirliliği nedeniyle misafir bile davet edemiyoruz” diyerek isyan eden esnaf ayrıca iş yapıp, tahsilat yapamamaktan da şikayet etti.
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ise sanayi bölgelerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için tek çözüm yolunun sanayi bölgelerinin yönetiminin sanayi odası öncülüğünde bölgede faaliyet gösteren sanayicilere bağlanmasından geçtiğini söyledi.

Pazar sıkıntısı
Ülkede hemen hemen her sektörde yaşanan pazar sıkıntısı sanayi sektöründe de yaşanıyor. Bir yandan ürünlerini yurt dışına ihraç edemeyen yerli üretici diğer yandan yurt dışından ithal edilen ürünlerle rekabet etmek zorunda bırakılıyor. Böylede ülkedeki sanayi girdilerinin yüksek olması nedeniyle ithal ürünlerin fiyatları ile rekabet edemeyen üreticinin iç piyasadaki pazarı da giderek daralıyor.

Tahsilat yapamıyorlar
Haspolat sanayi esnafının en büyük sıkıntılarından bir tanesi de tahsilat yapamamak. “İş var ancak para yok” diyen esnaf, ülkede sıcak para akışı olmaması nedeniyle tahsilat yapmakta büyük güçlük yaşadığını dile getirdi.

Bir dokun bin ah işit
Haspolat Sanayi Bölgesi esnafı bölgede yıllardır devam eden çevre kirliliği ve çevre düzensizliği sorununa değinmek bile istemiyor. Bölgeye yıllardır doğru düzgün bir yatırım yapılmadığını söyleyen esnaf, “Böyle geldi, böyle gidecek” diyerek ümitsizliğini dile getirdi

Çıralı: Yönetim sanayicilere bırakılmalı
Sanayi bölgelerindeki sorunların giderilmesi için bu bölgelerdeki yönetimin sanayi odası öncülüğünde sanayicilere bırakılması gerektiğini savunan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Çıralı şu şekilde konuştu:
Haspolat Sanayi Bölgesi 1974 yılı sonrasında en düzenli olan sanayi bölgelerinden bir tanesiydi. Fakat bizim kullanımımıza geçtikten sonra bu durum değişti. Örneğin bölgede kaldırım kalmadı, çöplerden geçilmiyor. Bu sorunların çözümünün tek yolu yönetimin sanayicilere bırakılmasından geçmektedir.

“Yerli üretime destek verilmeli”
Ülkedeki nakit para akışını sağlamak için yerli üretime destek verilmesi gerektiğini savunan Çıralı şu ifadeleri kullandı:
“Tahsilat sorunu tüm ülkenin sorundur. İthale harcanan para yüksek miktarda olduğu için ülke içinde para akışı sağlanamıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için yerli, üretim desteklenmeli ve ülke içindeki paranın ülkede kalması sağlanmalıdır.”

Esnaf ne dedi?
Nevzat Anıl: Bizim en büyük sıkıntımız ürünlerimizin ihraç edilmemesi. Ürünlerimizi ihraç etmekte büyük sıkıntı yaşıyoruz. Sadece iç piyasaya çalışıyoruz. İthal ürünlerde ise navlun sıkıntısı yaşıyoruz. Getirdiğimiz ürünlere çok yüksek navlun ödüyoruz. Ayrıca bizim ürünlerimiz ithal ürünlerle fiyat konusunda rekabet edemiyor. Bu anlamda fon konusunun tekrardan değerlendirilmesi gerekir.

Murat Hacıartay: İş var. Ancak piyasada nakit para sıkıntısı olması nedeniyle ödemeleri almakta sıkıntı yaşıyoruz. Bence bunun başlıca nedeni bankalardır. Şu an yaz ve yazda işlerin artmasına rağmen para almaktaki sıkıntımız devam ediyor.

Ercan İçer: İş var, ancak piyasadaki sıkıntılar nedeniyle para almakta zorluk yaşıyoruz. İhtiyat Sandığı yatırımlarını bile yapamaz hale geldik. İki çalışanımın Sosyal Sigortası bitti. Bunun için bakanlığa başvurdum hala cevap yok. Bana dönmediler.

Seyfettin Yılmaz: Bizim işlerimiz ne iyi ne kötü. Piyasadaki nakit sıkıntısı diğer sektörler gibi olmasa da bizi etkiliyor. Ancak Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki en büyük sıkıntı çevrenin temiz olmaması ve su arıtma tesisinden gelen kokulardır. Ayrıca elektrik ve su parası çok pahalı. Bu sorulara bir çözüm bulunmasını istiyoruz. 

Mert Serdar:  Son iki üç yıldır işler çok kötü. Ayrıca Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki sorunlarda bitmek bilmiyor. Yollar, çöpler, aydınlatma her şey ayrı bir sorun. Dikmen Çöplüğü’ne döndü. Bir misafirimizi bile buraya davet etmeye çekiniyoruz. Piyasada nakit sıkıntısı devam ediyor. Navlun fiyatları çok yüksek.