Sahte George tutuklandı

29
Sahte George tutuklandı

Gazimağusa’da ve Lefkoşa’da Ocak-Temmuz 2012 tarihleri arasında iki ayrı bankaya giderek, daha önceden Nijerya’da düzenlenmiş olan sahte pasaportu banka veznesine ibraz edip kendini Kinsly George gibi tanıtan Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya, önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandı.
Başkasının kimliğine bürünerek sahtekarlıkla iki bankadan para temin etmeye çalışan zanlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.

Suçunu itiraf etti
Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya’nın 10 Ocak-16 Temmuz 2012 tarihleri arasında daha önceden Nijerya’da düzenlenen sahte pasaportu Lefkoşa’da ve Gazimağusa’da iki ayrı bankaya ibraz ederek Kinsly George adına havale edilen paraları elde etmeye çalıştığını kaydetti.
Polis, kendini Kinsly George gibi tanıtarak iki ayrı bankayı dolandırmayı amaçlayan zanlının önceki gün tespit edilerek tutuklandığını ve polise gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini açıkladı.

Soruşturma sürüyor
Polis memuru, Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya’dan yapılan ileri sorguda söz konusu Kinsly George adına düzenlenen sahte pasaportun zanlının evinde mahkeme emri ile yapılan aramada bulunarak kanıt olarak alındığını belirtti.
Polis, zanlının aynı yöntem ile başka bankaları da dolandırmaya çalıştığını ve bu bankalara gerekli yazının yazıldığını, ancak henüz cevap alamadıklarını söyledi.
Zanlının serbest kalması halinde soruşturmanın seyrini olumsuz etkileyebileceğine vurgu yapan polis, zanlının bu amaç ile 1 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme, zanlının soruşturmanın selameti açısından 1 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Kendini banka müşterisi olarak tanıtarak bazı bankaları dolandırmaya çalışan Nijeryalı zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya gözaltına alındı