“Sahillerde insan sağlığına zararlı madde yok”

0
63
“Sahillerde insan sağlığına zararlı madde yok”

Başbakan Sibel Siber, Kalecik bölgesi dışındaki tüm sahillerde, günde 2 numune alınarak yapılan tahlillerin temiz çıktığına dikkat çekerek, bayram süresince halkın rahtlıkla denize girilebileceğini vurguladı.
İnsan sağlığı hakkında halka bilimsel verilere dayanarak bilgi verilmesi gerektiğine dikkat çeken Siber, Tabipler Birliği adına bir doktorun yaptığı gerçek dışı açıklamaları kınadığını kaydetti.
Ramazan Bayramı dolayısıyla Belediye Çarşısı, Arasta, Lokmacı Barikatı ve Devlet Laboratuvarı’na ziyaretler gerçekleştiren Başbakan Siber, halkın bayramını kutlayarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Devlet Laboratuvarı’nda basına açıklamalarda bulunan Başbakan Sibel Siber, Kalecik bölgesinde petrol dolum tesisinde yapılan aktarma sırasında yaşanan çevre felaketinin ardından, Kalecik bölgesinde gerekli önlemlerin alındığını ve uyarıların yapıldığını vurguladı.

Sahillerde insan sağlığına zararlı madde olan “PAH” bulunamadı
Kalecik bölgesinin dışında kalan tüm sahillerde Devlet Laboratuvarı’nın gelişmiş teknolojik aletleri ve eğitimli personeli tarafından toplamda 65, günde ise 2 numune olmak üzere tahlil yapıldığına dikkat çeken Siber, denize akan maddenin fuel-oil olduğunu, bu maddenin ağır metal içermediğini, insan sağlığına zararlı madde olan “PAH”ın ise tahlil sonuçlarında bulunmadığını söyledi.

Devlet Laboratuvarı bayram süresince çalışmaya devam edecek
Devlet Laboratuvarı’nın bayram süresinde çalışmaya devam edeceğine de dikkat çeken Siber, halkın bayram süresince hiç tereddüt etmeden denize girebileceğini kaydetti.

“Doktor arkadaşımı kınıyorum”
Tabipler Birliği adına bir doktorun yaptığı açıklamayı kınadığını dile getiren Siber, “Bu doktor arkadaşımı buradan uyarıyorum. İnsan sağlığıyla ilgili konuların heyecan ve duygusal olarak değil bilimsel veriler ışığında yapılması gerekir. Sağlıkla siyaseti birbirine karıştırılmamalı” ifadelerini kullandı.

“Gıda Güvenilirliği Yasası ivedilikle geçirilmeli”
Gıda Güvenilirliği’nin toplumun en hassas olduğu konulardan biri olduğunu söyleyen Siber, Meclis’in göreve başlamasıyla “Gıda Güvenirliliği” Yasası’nın ivedilikle geçirilmesi gerektiğini kaydetti.
Devlet Laboratuvarı Müdürü Mehmet Tatar ise, Başbakan Sibel Siber’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, laboratuvarın son teknolojideki aletleri ve eğitimli personeli ile halka doğru ve kesin sonuçları verebilecek nitelikte olduğunu vurguladı.
Çevre felaketinin yaşanmasının ardından her gün laboratuvarda gerekli tahlillerin titizlikle yapıldığına dikkat çeken Tatar, halkın rahat olmasını yapılan tahlil sonuçlarında halka zarar veren maddelerin içermediğinin ortaya çıktığımı kaydetti.