Sağlık bakanlığı “Deli Dana” şüphesine açıklık getirdi

10 Nisan 2013 Çarşamba | 17:04
Kıbrıs Town Houses

Sağlık Bakanlığı, basında yer alan iddialar üzerine yaptığı yazılı açıklamada, bahse konu hastanın, “nörodejeneratif” bir beyin hastalığı ön tanısıyla tetkik ve tedavisinin devam ettiğini belirterek, “Jacobs Creutzfeld hastalığı hastanın ön tanılarından biridir. Yine de kamuoyunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak,  yanlış bir anlamaya mahal vermemek için hastalıkla ilgili açıklama yapılma gereği duyulmuştur”  ifadelerine yer verdi.“PRİON HASTALIĞI BİR VİRÜS DEĞİLDİR, TESPİT EDİLEBİLEN BİR PROTEİNDİR”

“Söz konusu hastalık ‘prion’  denilen hastalıklar grubu içinde yer almaktadır. Prion hastalığı bir virüs değildir, tespit edilebilen bir proteindir.  Prion proteinleri genetik olarak vücudumuzda bulunan 20. kromozom tarafından kodlanmakta ve genetik geçişi olmaktadır.  Prion hastalığı insanların yanı sıra koyun, inek ve geyikleri de tutabilmektedir.  İnsanda bir milyonda bir görülen hastalık oldukça seyrektir. Hastalığın,  %85-90 sporadik (kendiliğinden), %5-10 iyatrojenik (hasta kişinin organ transplantları ile), %1’den az da infektif olarak geliştiği bilinmektedir” denilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında, JCH (deli dana) hastalığının, coğrafi bölge, etnik köken veya cinsiyet ayırt etmeksizin bütün dünyada 60-70 yaşlarındaki insanlarda görülebilmekte olunduğuna dikkat çekildi.

“ÜLKEDE SON 10 YILDA, 3 ŞÜPHELİ KİŞİ ARAŞTIRILDI”

Türkiye’de her yıl 65 yeni JCH (deli dana) olgusunun bildirildiği, ülkede ise, son 10 yılda JCH (deli dana) hastalığı şüphesi ile araştırılan sadece üç hastanın olduğu belirtilen  açıklamada, söz konusu hastalığın seyrek görülmesi nedeniyle halk sağlığını tehdit eden bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı.

“İNSANDAN İNSANA BULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Hastalığın insandan insana bulaşmasının mümkün olmadığı vurgulanan Sağlık Bakanlığı açıklamasında, uygun koşullarda pişirilen etlerin yenmesinde de hiç bir sakınca olmadığı kaydedildi.

“EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER İNSANLARI OLUMSUZ ETKİLER”

Açıklamada, “eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyuna sunulan haberlerin, insanlarımız üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta, güven zedelemekte ve sosyal yaşamda sorunlara neden olmaktadır” ifadelerine yer verilerek, kesinliği kanıtlanmayan, dayanaksız haberlerin insanları paniğe sürükleyerek, kimseye fayda sağlamayacağı belirtildi.