“Şafak Nöbeti Kararını Esefle Kınıyoruz”

9
Şafak Nöbeti Kararını Esefle Kınıyoruz

Halk iradesine dayalı meşruluğu her platformda tartışılan CTP-DP ve TDP geçici hükümetinin göreve getirilen Dışişleri Bakanı Kutlay Erk’in ilk icraat olarak Şafak Nöbeti etkinliklerini ortadan kaldırma girişimini esef ve şiddetle kınıyoruz.
Bakan Erk’in Kıbrıs Türk halkının en kutsal gününün başlangıcını temsil eden ve tam bir halk şölenine dönüşen Şafak Nöbeti’ne destek vermeyeceğini beyan etmesi ve 20 Temmuz kutlama programı içerisinden çıkarılması şeklindeki talimatı, sadece ulusal Birlik Partisi’ni değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne inanan, Kıbrıs Türkü ile Anadolu Halkı arasındaki kopmaz bağın devamını hayati olarak kabul eden her kesimin tepkisini almıştır.
Sayın Erk zaten göreve gelir gelmez gözdağı verircesine takındığı tavır ve yaptığı açıklamalarla bu icraatlarının işaretini vermişti. Şimdi ise 20 Temmuz kutlamalarının dozunu azaltmak ve Şafak Nöbeti etkinliğini tamamen gündemden çıkarmak şeklindeki icraatı, bu zihniyetin ülkeyi hangi noktaya getirmek istediği ile ilgili bir gösterge olarak değerlendirilmelidir.
Halkın 2009 yılında Cumhuriyetçi Türk Partisi iktidarını neden görevden aldığını hatırlatması açısından bu ve benzeri icraatların toplumun hafızasını tazelemesi için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.
Ulusal Birlik Partisi olarak geçici hükümetin geçici Dışişleri Bakanı’nın elini derhal 20 Temmuz coşkusundan çekmesini talep eder, bizim gibi düşündüğünü bildiğimiz, partisine bakmaksızın ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun bu düşünceyi paylaştığını sayın Bakanın bilmesini isteriz.
Bu kararın geri alınmaması halinde halkın tepkisinin büyük olacağını dikkat çekerken, Şafak Nöbeti etkinliğinin bu yıl geçmiş üç yıla oranla daha coşkulu ve 20 Temmuz ruhuna uygun şekilde yapılması için Ulusal Birlik Partisi maddi manevi her türlü desteği ile organizasyon komitesinin arkasında olacağının bilinmesini isteriz.