Spor

Rus sporcularda ‘eşcinsel’ çatlak

Rusya, eşcinsellik karşıtı yasa yüzünden eleştirilere maruz kalmıştı. 2014’te ülkenin Soçi şehrinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları sırasında yasanın sporcular tarafından protesto edilmesi için bir kampanya başlatılmıştı.

Tatyana Firova ve Ksenita Ryzhova adlı Rus sporcular, Dünya Atletizm Şampiyonası kapsamında Cumartesi günü gerçekleştirilen 4×400 metre yarışı sonrasında öpüşerek eşcinsellik karşıtı yasayı protesto etti.

Konuyla ilgili açıklama yapmayan atletler, Rus meclisinden geçmiş olan söz konusu yasaya göre eşcinsellik propagandası yaptıkları gerekçesiyle yargılanabilir.

RUS ATLET KINAMIŞTI
Geçtiğimiz Perşembe günü sırıkla yüksek atlama oyunları sırasında İsveçli atlet Emma Green Tregaro, tırnaklarını gökkuşağı renklerine boyayarak yasayı protesto etmişti.

Rus atlet Yelena Isinbaveya ise, İsveçli meslektaşını kınadığını açıklamıştı. Isinbayeva, İsveçli atletin Rusya’da böyle bir protesto yapmasının yanlış olduğunu savunmuştu.

Isinbayeva, “Bu ülkemize, vatandaşlarımıza saygısızlıktır. Eşcinselliği destekleyen gösterilerin sokaklara yayılmasına izin verirsek, ulusumuzun geleceği için endişe duyarız. Çünkü biz, kendimizi ‘normal’ insanlar olarak görüyoruz. Bizim Rus tarihinin başından beri böyle bir sorunumuz olmadı. Gelecekte de böyle sorunlar yaşamak istemiyoruz”.

'İCAT EDİLMİŞ PROBLEM'
Söz konusu yasa, eşcinsel yürüyüşleri ve eşcinsel eşitliği üzerine yürütülen kampanyaları açıkça yasaklamıyor. Ancak sokakta gökkusağı bayrağı taşıyan, Facebook’ta eşcinsellik hakkında yazı yazan herkesi propaganda yapmakla suçlayabiliyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve FIFA, Rus hükümetinden yasayla ilgili açıklama istemişti.

Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko ise bu konuda medyayı suçlamıştı. Mutko, “Bunun icat edilmiş bir problem olduğunu düşünüyorum. Geleneksel olmayan ilişki türlerini yasaklayan bir yasamız yok.” demişti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı