Rus Şirketleride Güney Kıbrısı Terk ediyor…

0
14
Rus Şirketleride  Güney Kıbrısı Terk ediyor...

Güney Kıbrıs'taki Rus offshore şirketleri adayı terk ediyor. Başta Limasol olmak üzere Güney Kıbrıs'ın çeşitli bölgelerinde kalan Rusların da geleceklerinden endişe duyduğu ve kalıp kalmayacakları konusunda karar verme aşamasında bulunduğu belirtiliyor.

 

Fileleftheros Gazetesi "Sermayenin Gitmesi İçin Talimatlar Verildi… Offshore Şirketler Mevduatlarını Rusya'nın Bizzat Kendisinden Bile Korumak İstiyorlar" başlık ve spotlarıyla verdiği haberinde, offshore şirket sahibi Ruslar arasında büyük bir gerilim ve paniğin hakim olduğunu belirtti.

Habere göre konuyla ilgili açıklama yapan Rus offsshore şirketlerinin CEO'su Andreas Andreu, "her ne olursa olsun Rusların devasa sermayelerinin Kıbrıs'tan gideceğini" ifade etti.
Hemen hemen tüm müşterilerinden, ilk fırsatta tüm paralarının Singapur ve başka yerlere götürülmesi konusunda net talimatlar aldıklarını belirten Andreu, her ne garanti verilirse verilsin Rusların artık güvenlerinin olmadığını söledi.

Rus hükümetinin Güney Kıbrıs'a yardım için ne yapmaya çalıştığının çok az kişiyi ilgilendirdiğini ifade eden Andreu, Rus müşterilerinin, "Rusya karşılığını alarak da yardımda bulunabilir, ancak bankaları denetlemeyi başarır ve mevduat sahiplerinin kimler olduğunu öğrenirse o zaman Kıbrıs'ta neden mevduatım olsun" dediklerini aktardı.

GELECEKLERİNDEN ENDİŞELİ
Haftalık Kathimerini gazetesi de,"Rus Topluluğu Gelecekleriyle İlgili Endişeli… Andreas Hristu: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak Ancak Kaçış Dalgasının Durması İçin Çaba Gösteriyoruz, Önlem Alıyoruz" başlıklarıyla verdiği haberde, bazı Rus işadamlarının mevduatlarına el konmasına adadaki müteşebbis faaliyetlerini terk ederek tepkilerini gösterdiklerini, bir kısmının ise umutsuzca düşüncelere boğulduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs'ta aile hayatı kuran Rus çoğunluğu bulunduğuna işaret eden gazete, bu kesimin ayrılmasının zor olduğunu ve yeni bir güzergah belirsizliğinin cesaretlerini kırdığını kaydetti.
"İflas işaretleri ufukta belirdiği ilk günden itibaren bakışlar Limasol'daki Rus topluluğuna ve doğal olarak müteşebbis çembere çevrildi. Nasıl tepki göstereceklerdi? Hangi derece ve ne boyutta?" ifadelerine yer verilen haberde, Rusların tepki oranının Rum ekonomisine etkileri olacağına dikkat çekti.

Habere göre gelişmeleri değerlendiren Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu, Rus şirketlerden bazılarının adayı terk edeceğine inandığını dile getirdi.
Limasol'u "ikinci vatan" olarak benimseyenlerin çoğunluğunun sıcağı sıcağına herhangi bir karar almayacaklarını umut ettiğini söyleyen Hristu, kayıtlı şirketleri bulunan ve kente gelmeden çalışmalarını avukatları aracılığıyla yürüten iş adamlarının da bulunduğuna işaret etti.
Hristu'nun, Rus şirketlerin faaliyetlerine devam etmeleri için üst ve yerel düzeyde çabaların gösterilmesi önerisinde bulunduğunu kaydeden gazete, belediyenin de katkılarıyla Ticaret ve Sanayi Odası ile Denizcilik Odasının harekete geçirildiğini aktardı.
Rus ve Rusça konuşan turist akışında düşüş olacağı konusunda da endişeler bulunduğunu kaydeden gazete, Hristu'nun bu yönde de çaba göstermeleri gerektiğine vurgu yaptığını aktardı.

"LİMASOL'A BÜYÜK DARBE"
Alithia gazetesi ise "Limasol'un Rusları İkilemde… Limasol'a Büyük Darbe… Ruslar Durumu Değerlendiriyor… Bazıları Gidecek, Bazıları Kalacak" başlıklarıyla verdiği haberde, daimi olarak Limasol'da kalan Rus işadamlarının durumunun belirsiz olduğunu yazdı.
Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu'nun, son gelişmelerle kentin büyük yara aldığına vurgu yapan sözlerine atıf yapan gazete, kentte Ruslar yanında Alman ve Norveçli şirketlerin de gelişmelerden etkilendiğini ifade etti.

Hristu, yabancı şirketlerin Limaasol'dan kaçışlarının kent sakinlerine zincirleme etkilerinin olacağına da dikkat çekti. Habere göre Güney Kıbrıs'taki Rus İşadamları Birliği Başkanı ise Limasol'da yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, birçok şirketin durumu değerlendirmeye başladığını, ancak nihai karar verilmesinin birkaç gün alacağını ifade etti.