Rum-Yunan “İç savaşına ramak kaldı”

16
Rum-Yunan “İç savaşına ramak kaldı”

ANASTASİADİS YUNANİSTAN’DAKİ RUM BANKA ŞUBELERİNİN DEVRİ ANLAŞMASININ İMZALANMASINI ENGELLEDİ, YUNANİSTAN DEVLETLEŞTİRME TEHDİDİNDE BULUNDU

Politis “Yunanistan’la ‘İç Savaşa’ Ramak Kaldı… Kıbrıs (Banka) Şubeleri Son Müzakere Kozu” başlıklı haberinde Rum bankalarının Yunanistan’daki şubelerinin Pire Bankası’na devredilmesi anlaşmasının Anastasiadis tarafından dondurulması nedeniyle, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında “iç savaşa ramak kaldığı”, Anastasiadis’in bu anlaşmayı Brüksel’de devam etmekte olan müzakerelerde koz olarak kullanmak istemesi nedeniyle, imzalanmaması direktifi verdiğini yazdı.

Gazeteye göre dün sabah saatlerinde imzalanması beklenen devir anlaşması “Laiki” Bankası’nın Olağanüstü Likidite Mekanizması’ndan (ELA) aldığı toplam 9,5 milyar Euro’dan, Yunanistan’daki şubelerine aktardığı 5,5 milyar Euro’luk bölümünün Güney Kıbrıs’ın omzuna yüklüyor. Bu da Yunanistan’da bulunan Rum banka şubelerinin, 5,5 milyar Euro’yu Güney Kıbrıs karşılayacağından, neredeyse hiçbir bedel ödemeden Pire Bankası’nın ve Mihalis Salas’ın tasarrufuna geçeceği anlamına geliyor. Güney Kıbrıs ayrıca bu şubelerin sermayelerinin yeniden yapılandırılması için Pire Bankası’na 750 milyon Euro daha verecek.

Habere göre “Laiki” ve “Kıbrıs” bankalarının Yunanistan’da toplam 290 şubesi bulunuyor. Bu bankaların Yunanistan’da dağıttığı kredi miktarı 22 milyar, mevduatları da 13,1 milyar Euro. Anlaşma paketine dün de Rum Ortodoks Kilisesi’nin büyük hissedarı olduğu ve Yunanistan’da 2 milyar Euro kredi dağıtan ve 300 milyon Euro mevduatı bulunan 29 “Helenic” Bankası şubesi de eklendi. Yunanistan’daki Rum banka şubeleriyle ilgili anlaşma Atina ziyareti sırasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Başbakan Andonis Samaras arasında siyasi düzeyde karar verildi.

Gazete anlaşmanın, Anastasiadis’in direktifi üzerine durdurulması üzerine Yunanistan’da, özellikle de Pire Bankası Başkanı Salas’ın sinirlerinin gerildiğini, anlaşmanın imzalanması meselesinin açık olduğunu ve daha önce belirlendiği şekilde kalıp kalmayacağının da bilinmediğini, her şeyin Euro Grubu’ndan bugün çıkacak anlaşmaya bağlı olduğunu kaydetti.

YUNANİSTAN RUM BANKA ŞUBELERİNİ DEVLETLEŞTİRME TEHDİDİNDE BULUNDU

Gazete haberinin “Atina Devletleştirme Emri Vermekle Tehdit Etti… Müzakere ve Karşılıklı Tehditler” başlığıyla ayırdığı bölümünde Anastasiadis’in ilgili kararının Rum ve Yunan hükümetleri arasında yoğun bir soğukluk yarattığını yazdı.

Habere göre Atina’daki hükümet kaynakları, Anastasiadis’in ilgili direktifi üzerine ortaya çıkan sorunun, Yunanistan’daki bütün Rum banka şubelerinin devletleştirilmesi emri çıkartılmasıyla aşılabileceği imasında bulundular.  Rum tarafındaki ekonomi çevreleri, avantajlı bir çözüm bulunmaması halinde Rum Merkez Bankası’nın, Yunanistan’daki Rum banka şubelerinde bulunan sermayeleri bankaların Kıbrıs’taki ana merkezlerine taşıyabileceğini söylediler.

Gazete böyle bir gelişmenin Yunanistan ile Güney Kıbrıs ilişkilerinde ciddi bir çatlak yaratacağını çünkü Yunanların bu bankalardaki mevduatlarını kaybedeceklerine işaret etti.