Rapor bilinen gerçekleri belgeledi

21 Ağustos 2013 Çarşamba | 09:55
Rapor bilinen gerçekleri belgeledi
Kıbrıs Town Houses

SIRA LEFKOŞA’DA: Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan araştırmanın Lefkoşa genelinde de yapılacağını açıkladı. Tulga: Kayıt dışılığın önlenebilmesi ve iş yeri envanterinin belirlenebilmesi amacı Lefkoşa’da da benzer bir araştırma yapılacak

ÇÖZÜM BELLİ: Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi raporu ile bilinen gerçeklerin bir kez daha ortaya konulduğunu kaydetti. Çıralı: Mevcut kayıt dışılık yeni kayıt dışılıkları tetikler. Çözüm belli. Bölgenin yönetimi ilgili odalara ve bölge esnafına devredilmeli

YÜZDE 50’Sİ YASAYA AYKIRI: Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 419 iş yerinden 219’u denetlendi. Bölgede, 419 iş yerinin yaklaşık yüzde 50’sinin Organize Sanayi Bölgesi Yasası’na aykırı olduğu tespit edildi. İş yerlerinin yüzde 30’unun inşaat izni yok. Denetlenen işletmelerin yüzde 10’u ise hiçbir meslek kuruluşuna üye değil

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Sanayi Dairesi iş birliğinde 4-7 Temmuz tarihleri arasında Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen denetimler sonunda hazırlanan rapor, gündem yarattı.
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’ndan yapılan açıklamada, “Denetimler sonucu, iş yerlerinin yarısının Sanayi Bölgesi Yasası’na aykırı” olduğunun saptandığı belirtildi.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi raporuna göre, bölgede 419 iş yerinden 219’u denetlendi. Bölgede, 419 iş yerinin yaklaşık yüzde 50’sinin Organize Sanayi Bölgesi Yasası’na aykırı olduğu tespit edildi. Bölgede yüzde 30 oranında işyerinin inşaat izni yok. Denetimi gerçekleştirilen işletmelerin yüzde 10’u ise hiçbir meslek kuruluşuna üye değil.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde ayrıca, faal olmayan işletmelerin oranının ise yüzde 10’a denk geldiği tespit edildi.

Tulga: Lefkoşa’nın iş yeri haritası çıkarılacak
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, Havadis’e yaptığı açıklamada, kayıt dışılığın önlenebilmesi ve iş yeri envanterinin gerçek anlamda belirlenebilmesi amacı ile 4-7 Temmuz tarihleri arasında Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan araştırmanın yakın zamanda başkent Lefkoşa genelinde yapılacağını kaydetti.
Tulga, “Bugüne kadar Lefkoşa’da hiç kayıt tutulmadı. Dolayısıyla Lefkoşa’nın iş yeri haritasının çıkarılması maksadı ile Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan araştırmanın aynısı kent genelinde de yapılacak. İş yeri master planı yapılacak” dedi.

“Yönetim, rant alışverişine dönüştürüldü”
Hürrem Tulga, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 419 iş yerinin yaklaşık yüzde 50’sinin Organize Sanayi Bölgesi Yasası’na aykırı olduğunun tespit edildiğini, bunun ise ülkedeki keyfiliği ve plansızlığı göstermek açısından önemli olduğunu dile getirdi.
Tulga, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi raporunun Kıbrıs Türk toplumunun nasıl bir ülkede yaşadığının kanıtı olduğunu savundu.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin bir anlamda, devlet yapısının küçük bir maketi olduğunu öne süren Hürrem Tulga, “Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, yasaların uygulanmadığı, partizanlıkların yapıldığı, siyasilerin oy avcılığı niyeti ile kullanıldığı bölge haline getirildi. Her yerde olduğu gibi Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde de parseller partizanca dağıtılarak bakanlıklar korunmaya çalışıldı. Yönetim, bir rant alışverişine dönüştürüldü” diye konuştu.

“Gece kondu semti”
Toplumun kendisine yabancılaşmış bir devlet ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Hürrem Tulga, bu durumdan toplum kadar devletinde zarar gördüğünü savundu.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin sözel taslağını çıkaran Tulga, bölgenin adeta bir gece kondu semti haline getirildiğini öne sürdü.
Hürrem Tulga, “Kimse Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne gitmek istemiyor. Çarpık yapılaşma, kirlilik, plansızlık, kayıt dışılık ve altyapı eksikliği ve daha birçok sorun nedeni ile bölgedeki yatırımcılar da yatırımlarının tadını çıkaramıyor. Derme çatma yapısı, çarpık yapılaşması ile bölge adeta gece kondu semtini andırıyor” şeklinde konuştu.
Böyle bir yapıda randımanlı bir üretimden söz edilmesinin mümkün olamayacağını kaydeden Tulga, mutluluğun da oldukça uzak olduğunu söyledi.

“Zarar büyük”
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut yapı ve düzenin toplum kadar devlete de büyük zarar verdiğini savunan Hürrem Tulga şöyle konuştu: “Bölgeyi kayıt dışılık anlamında ele aldığımızda aslında sadece toplumun değil bağlantılı olarak devletin de büyük zararda olduğu aşikar. Kayıt dışılık, bölgede doğru dürüst çalışan kişilere karşı haksız rekabet ortamı yaratılıyor. Kayıt dışılığa müsaade eden devlet ekonomik anlamda ölçülemez miktarda zarar ediyor. Kayıt dışılık vergi miktarını kısıtlıyor, zamanla vergisini düzenli veren kişiler de vergisini ödemiyor.”

“Yönetim ilgili odalara devredilmeli”
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan sorunlardan geçmiş hükümetleri ve Lefkoşa Türk Belediyesi geçmiş yönetimlerini sorumlu tutan Hürrem Tulga, “Hükümetler denetlemediği gibi, önüne gelene rant sağlamak amaçlı parsel parsel dağıttı. Belediye yönetimleri ise sadece iş yeri açma izni vermeyerek yeterli yaptırım uygulayamadı. Oysa belediye yönetimleri iş yeri açma izni olmadığı halde iş yeri açanları tespit edip, yargıya taşısaydı belki işin boyutu buralara kadar varmazdı” dedi.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sorunun ancak yönetimin el değiştirmesi ile çözümleneceğini savunan Tulga, “Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na devredilmelidir” dedi.

“Yargıya taşıyacağım”
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, ülkedeki işletmelerin gerçek sayısını bilmeyen bir devletin bütçesinden ve hükümetinden bahsetmenin mümkün olamayacağını savundu.
Tulga, şimdi somut veriler elde ettiğini ve artık geçmişte yapılan hatalara ve usulsüzlüklere karşı sesiz kalmayacağını söyledi.
Hürrem Tulga, “Bu usulsüzlükleri, kayıt dışılığı ve yapılan tüm ihlalleri yargıya taşıyacağım” dedi.

 

Çıralı: Bilinen gerçekler deşifre edildi
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi raporu ile bilinen gerçeklerin bir kez daha ortaya konulduğunu kaydetti.
Çıralı, “Mevcut kayıt dışılık oluşabilecek kayıt dışılığı tetikler. Çözüm, bölgede yönetimin ilgili odalara ve bölge esnafına devredilmesidir” dedi.
Çıralı şöyle konuştu: “Ülkede 4’ü organize sanayi bölgesi olmak üzere toplamda 11 adet sanayi bölgesi var ve ne yazık ki, hemen hepsinde her türlü kayıt dışılık ve imar yasalarını ihlal durumu var. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan araştırmada da gerçekler ortaya çıktı. Mevcut durumun zararı oldukça da büyük. Kayıt dışılık, kaçak yapılaşma ve benzeri sorunlar bölgede üretimi de olumsuz etkiliyor. Kayıt dışılık ekonomik anlamda devlete büyük zarar veriyor. Kayıtsızlar vergi vermiyor. Mevcut kayıt dışılık yeni oluşacak kayıt dışılığı tetikliyor. Öte yandan bölgede özellikle gıda üretimi yapan bir sanayici, bugün bir misafirine tesise çağırmaya utanıyor. Çünkü tesisin bulunduğu bölge hakikaten utanç verici.”

“Çözüm açık”
“Biz yıllardır çözümün bölgenin yönetiminin bölgedeki ilgili odalara ve esnafa verilmesi olduğunu söylüyoruz. Yıllardır ısrarla yönetim ilgili odalara devredilmiyor. Üstelik hiçbir açıklama da yapılmıyor. Belli ki, sanayi bölgeleri, yönetimi elinde tutanlar tarafından siyasi rant için kullanılıyor.”