Psaki, Şam’daki kimyasal silah kullanılmasına yönelik sorularını yanıtladı.

22 Ağustos 2013 Perşembe | 10:00
Psaki
Kıbrıs Town Houses

Psaki, günlük basın toplantısında, Şam'daki kimyasal silah kullanılmasına yönelik sorularını yanıtladı.

ABD'nin, Şam yakınlarında, kimyasal silah kullanımı da dahil, Suriyeli rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda yüzlerce Suriyeli vatandaşın öldürüldüğüne yönelik haberlerden duyduğu derin kaygıyı ifade eden Psaki, BM'ye resmi olarak yeni iddiaların acil biçimde araştırılması için başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Psaki, BM araştırma ekibinin şu anda Suriye'de olduğunu hatırlatarak, BM'nin çabalarının kredibilitesi olması için kurbanlara ve olaydan etkilenenlere acil olarak erişiminin, durumu inceleyebilmelerinin ve Suriye hükümetinin hiçbir müdahale veya manipülasyonu olmaksızın fiziksel kanıtları toplayabilmelerinin sağlanması gerektiği belirtti. Suriye hükümetinin gizleyecek bir şeyi yoksa, ekibe kısıtsız erişim imkanı sağlaması gerektiğini vurgulayan Psaki, ayrıca, hiçbir ülkenin potansiyel kimyasal silah kullanımının yanında durmaması ve bunu kabul etmemesi, tüm ülkelerin BM araştırma ekibinin, olabildiğince çok vakaya bakabilmesi çabalarını desteklemesi gerektiğini kaydetti. Psaki, "Bunun yapılması bir etik zorunluluğudur" dedi.

Psaki, bir gazetecinin "Ruslar bunun provokasyon gibi göründüğünü ve bu sabah teröristler tarafından tanımlanamayan zehre sahip el yapımı roketin fırlatıldığına işaret ediyorlar. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine, "Kim tarafından kullanılmış olursa olsun, kimyasal silah kullanımına dair kredibilitesi olan raporlara yönelik her araştırmayı desteklediklerini belirterek, "Eğer Suriye rejiminin saklayacak bir şeyi yoksa araştırma yapılması için kısıtlama olmaksızın erişim sağlanmasına izin vermeli" diye konuştu.

Psaki, bir soru üzerine, Suriye konusunda ABD askerlerinin sahada olması hariç, tüm seçeneklerin masada kalmaya devam ettiğini söyledi. Suriye'deki ılımlı muhalefetin geliştirilmesine yönelik görüşlerini de tekrarlayan Psaki, Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı General Selim İdris dahil muhalefetle çalışmanın Dışişleri Bakanı John Kerry'nin önceliği olduğunu belirtti. Psaki, konuyla ilgili yetkililerin de İdris ile günlük olarak temasta olduklarını dile getirdi.

Psaki, Mübarek'in salıverilmesi kararına ilişkin de "Mısır'ın iç yasal işleyişiyle ilgili bir durum" değerlendirmesini yaptı.