Prizma

10 Haziran 2013 Pazartesi | 12:03
Kıbrıs Town Houses

Amerika’da kişisel hak ve özgürlüklere ne kadar değer verilip saygı gösterildiğinin başkanın kim olduğuna bağlı olduğuna inanlar insanlar arasında müthiş bir hayal kırıklığı var. Bu insanlar ve giderek de Amerikalıların büyük bir çoğunluğu, Obama’nın söz verdiği progresif reformların olması için gerektiği kadar uğraşmamasını bir tarafa bırakın, kendinden önce gelen Başkan Bush’dan çok da farklı olmadığına inanıyorlar. Çünkü Obama, Amerika’daki Büyük Depresyonun olmasında en fazla sorumluluğu olan finans sektöründeki büyük yağlı kedileri cezalandırmadı ve bir önceki yönetimde görev yapmış ve belli çıkar gruplarını rahatsız etmemek için gerekli önlemleri almamış yetkililere kendi yönetimde de yer verdi.

* * *
Obama’nın üç kabusu başlıklı 16 Mayıs tarihli yazımda da bahsetmiştim. Geçtiğimiz günlerde, Amerika Adalet Bakanlığı yetkililerinin, dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olan Associated Press’de çalışan çok sayıdaki gazete muhabiri ve editöre ait telefon kayıtlarına el koyduğu ortaya çıktı.  Adalet Bakanlığı iki ay boyunca telefon kayıtlarına ulaşmalarını “Amerikalıların güvenliği” için yaptığını iddia etti, fakat bunu kimse inandırıcı bulmadı. Daha da önemlisi konu basın özgürlüğünü de içeren birinci anayasa değişiklikleri özgürlüklerinin ihlali olarak algılandı.
* * *
Geçtiğimiz hafta içinde Associated Press’le ilgili haberi gölgede bırakan yeni bir skandal patlak verdi: İngiliz ve Amerikan istihbarat servisleri Milli Güvenlik Ajansı ve Federal Araştırma Bürosunun uzun bir süreden beri, ortaklaşa geniş kapsamlı bir veri madenciliği operasyonu düzenledikleri ortaya çıktı.
* * *
Fiber optik kablolarda bilgi aktarımı yapan ışığı bölerek herkesin özel bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan bu gizli operasyonun adı ise Prizma. Washington Post gazetesinin ele geçirip yayınladığı belgelere göre, Prizma operasyonu 2007 yılından beri var. Operasyon dünya’daki elektronik haberleşmelerin çok büyük bir kısmının Amerika’da konuşturulmuş olan dokuz şirket tarafından yapıldığı gözlemi üzerine kurulmuş. Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, Skype, Youtube, AOL ve son olarak da Apple üzerinden yapılan ses ve video konuşmalarını, elektronik postaları, dokümanları, internet üzerinden gerçekleşen sosyal ağların ve video konferanslarının tümü gizlice ele geçirilmiş.
* * *
Obama yönetimi altında, kişisel bilgilerin gizliliği ilkesinin “terörizmi engelleme” adına hiçe sayılarak, Prizma operasyonun azalacağına artarak yapılmış olması ve Obama’nın bunun doğruluğunu savunması kuşkusuz son derece endişe verici gelişmeler.
* * *
Slovak Cumhuriyeti ve Güney Afrika’da katılacağım konferanslardan dolayı önümüzdeki günlerde seyahat edeceğimden, Kıbrıs’ta olacağım Temmuz ayı başına kadar yazılarıma ara vereceğim.