Postaları Artık Saatten Atacağız!

5
Postaları Artık Saatten Atacağız!

Giyilebilir teknolojiler son dönemlerin en popüler ürünleri arasında bulunuyor. Google’ın akıllı gözlüğü ‘Glass’tan sonra daha popüler hale gelen giyibilebilir teknoloji ürünleri, ‘akıllı saat’ rekabetiyle gündeme geliyor. Sony ve Motorola gibi dev şirketlerin ürünlerinden sonra Apple’ın da akıllı saat üretimi için hazırlandığı belirtilirken, Samsung ve Google’ın ise akıllı saat üzerindeki çalışmaları sürüyor. ‘Akıllı saatler’ önümüzdeki dönemde, LED ekran teknolojiyle, elektronik posta alımından, internete bağlanmaya, kamera ve fotoğraf özelliklerinden, sosyal medya platformlarına kadar bir çok teknolojik özelliği bünyesinde bulunduracak.

HEDEF YILDA 41 MİLYON

Yapılan araştırmalar, akıllı saat kategorisinde 2013 yılında kayda değer bir satış rakamına ulaşılacağını gösteriyor. ABI Research’ün paylaştığı bilgilere göre 2013 yılında 1.2 milyon adet akıllı saat satılması, 2016’da ise bu rakamın 41 milyona ulaşması bekleniyor. Akıllı saatler, bu yıl teknoloji sektöründe yaklaşık 3 milyar dolarlık yeni bir hacim yaratacak. Apple’ın akıllı saati konusundaki söylentiler son dönemde artmıştı, ancak şirketten resmi hamle gelmemişti. Bloomberg’te yer alan bilgilere göre Apple, akıllı saat konusundaki resmi adımı Japonya’dan attı. Şirket Japonya Patent Ofisi’ne yaptığı başvuruda akıllı saat modeli ‘iWatch’ markası için koruma talebinde bulundu. Öte yandan Apple’In akıllı saat üzerinde çalışmak için 100 ürün tasarımcısını görevlendirdiği ifade ediliyor.

Sony

? SONY’nin geçen hafta tanıtılan akıllı saati SmartWatch 2, 1.6 inç boyutunda dokumatik bir ekrana sahip. Cihazın ekranı 220×176 çözünürlüğü destekliyor ve LED teknolojisi kullanıyor. Twitter ve Facebook gibi popüler uygulamaların bulunduğu SmartWatch 2’de iletişim bluetooth ile sağlıyor. Eylül’de kullanıcılara sunulması beklenen
saat için henüz fiyat belirlenmedi.

Pebble

KİTLESEL fonlama platformu Kickstarter’dan doğan Pebble, e-kitap okuyucularda kullanılan ekran teknolojisine sahip. 144×168 çözünürlükte 1.26 inçlik ekrana sahip olan cihaz, akıllı telefonlardaki uygulamalara Bluetooth ile erişiyor. Pebble’ın gelecek aylarda ABD’de 150 dolar fiyat ile satışa çıkması bekleniyor.

Motorola

2 yıl önce Google tarafından satın alınan Motorola’nın geliştirdiği bir akıllı saat modeli bulunuyor. Spor aktiviteleri için tasarlanan modelde bulunan 1.6 inçlik ekranda 220×176 çözünürlük bulunuyor. Bluetooth 4.0 bağlantısına sahip olan cihazda Android 2.3 işletim sistemi bulunuyor. Şu anda ABD’de satışta bulunan Motoactv, 250 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini alıyor. Ancak Türkiye’de henüz satışta değil.