Possibility (Olasılık)…

33

Üniversite yıllarında matematik dersine İTÜ’den “jet” Nail lakaplı bir hoca gelirdi. Kısa boyu, bir teli bile düşmemiş, ancak kar gibi beyaz saçları vardı. Her zaman üzerinde tertemiz beyaz bir önlükle girerdi dersimize. Nail hocanın en büyük özelliği koskocaman kara tahta da çözdüğü denklemleri çok çabuk çözmesi ve çözer çözmez de çabucak silmesiydi. Tahtayı silerken bile çok çabuktu.
Bütün sınıf tebeşir tozundan bembeyaz olurken Nail hocada saçları ve önlüğü beyaz olduğu için hiç iz kalmazdı. O kadar çabuk ki, biz yazdıklarını silmeden deftere geçirmeğe yetişemiyorduk. Zaten “JET” lakabını da bu yüzden aldığı söylenirdi. Doğruydu da. Nail hocanın verdiği hiçbir derste tahtaya yazdıklarını deftere geçirebilmeyi başaran tek öğrenci yoktu. Kendisine takılan bu lakap cuk diye oturmuştu yani.
Matematiğin bir dalı olan “possilitiy” yani olasılık diye bir ders vermişti bize. O dönemdeki aldığımız matematiğin birçok branşından aklımda kalan tek kısımdı bu. Nail hoca bu dersi verirken bize hayat dersi de veriyordu. Matematiğin bu dalının hayatımız boyunca yaşayacağımız birçok olaya da kılavuzluk edebileceğini, ihtimallere dayalı olan hayatın bir parçası olacağını iddia ediyordu. İlerleyen yıllarda Nail hocanın “olasılık” üzerine olan bu iddialarında ne kadar haklı olduğunu gördüm.
Futbol liglerimizin sona ermesine iki hafta kala Süper Ligde şampiyonun kim olacağı % 99 belli oldu. Düşecek olan bir takım da ortada. Diğer düşecek ikinci takım ve play-out oynayacak takımlar kimler olacak konusunda Nail hocanın ve matematiğin olasılık formülü devreye girdi. Herkes kendine göre hesaplar yapıp, olasılıkları kendi lehine kullanarak senaryolar yazmaya başladı bile. Süper ligde direk düşecek olan ikinci takım konumunda Türk Ocağı görünürken, Ocak cephesinin yaptığı olasılıklarla, direk düşmeyip, play-out’ta kalacakları hesaplanıyor. Yani bu da bir olasılık.
Bu ligin alt tarafı o kadar bir karışık ki, kalan iki maç sonunda play-out oynamayacağını hesaplayan takımlar da bu kategoriye girebilir. Ya da bazı takımlar da bu kategorinin dışında kalabilir. Telsim 1. Ligi Süper Lig’e oranla daha da karışık. Bu ligde hem çıkacak hem de düşecek olan takımlar belli değil. Bir tek Vadili direk düşmüş durumda. Şampiyonun kim olacağı kesin belli olmadığı gibi, hangi takımların da play-off oynayacağı belli değil. Puan cetveline bakıldığında şu anda lig bitse play-out oynayacak olan bazı takımların play-off bile oynayabilecek durumda olduğu olasılığı var.
Bu konularda netleşmiş haller dışındaki tüm olasılıklar iki haftanın sonunda ortaya çıkacak. “Possibility (olasılık), işte böyle bir şey. Yukarıda ismini saygıyla andığım Nail hocanın çok koyu bir Sarıyer taraftarı olduğu konusuna değinmeden geçemeyeceğim. Doğma büyüme Sarıyerli olduğu için, Sarıyer’in bütün maçlarına giderdi. Sarıyer o zamanlar Türkiye Süper liginde mücadele eden bir takımdı. Nail hoca bizi Sarıyer taraftarlarının arasında görsün de, bize matematik derslerinde daha müsamahalı davransın diye Sarıyer’in az maçına gitmedik yani. Bu da bizlerin o zamanki öğrenci mentali işte…