Polisler “işkence” iddialarını yalanladı

0
27
Polisler “işkence” iddialarını yalanladı

7 yaşındaki oğlu Mustafa Diker’i öldürdüğü gerekçesi ile yargılanan sanık Erol Diker’in avukatı Özkul Özdevim’in bir önceki duruşmada, Erol Diker’in Mustafa Diker’e tecavüz ettiği iddialarının yer aldığı ifadeyi, polisin işkencesi sonucu imzaladığını ileri sürmesi sonucu dün duruşma içinde duruşma yapıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüşülen duruşmada, tanık kürsüsüne, 2012 yılı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nde (CÖŞ) görevli olan 8 polis memuru çıktı.
Bahar Saner başkanlığında Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı duruşmada, tanık olarak dinlenen polis memurları Halil Uyguroğlu, Halil Ersan, Celal Çağkan, Zihni Şago, Mithat Oduncuoğlu, Gürsel Gündüzler, Serkan Özada ve Halil İbrahim Genç,  iddia makamının ve sanık avukatının sorularını yanıtladı.

Tanıklar: Sanık işkenceye maruz kalmadı
İddia makamı, tanıklara, sanık avukatının, Erol Diker’in Polis Müfettişi Aslan Coşkun ve 2 polis memuru tarafından 14 -17 Nisan 2012 tarihleri arasında akşam saat 20.00 ile 23.00 arasında işkence gördüğünü ve tecavüze ilişkin ikinci ifadeyi, bu işkenceler sonucu imzaladığını iddia ettiğini belirtti.
İddia makamı, Erol Diker’in 14-17 Nisan 2012 tarihlerinde her akşam saat 20.00 ile 23.00 arasında kafasının iki hasır sandalye arasına sıkıştırılıp falakaya yatırıldığı, çırılçıplak soyularak Cürümleri Önleme Şubesi içerisinde bekletildiği, cinsel organlarına yönelik elektrik verilerek şiddet uygulandığı ve falakadan sonra ayaklarında ödem oluşmaması için mavi bir çöp kutusunun buz ile doldurularak sanığın ayaklarının bu bidona sokulduğu ve sanığın lacivert, sarı renkte bir odun ile falakaya yatırıldığı yönünde sanık avukatının iddialarını tanıklara aktardı.
Tanıklar, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yaptıkları süre içerisinde hiç hasır sandalye görmediklerini, masa altında bulunan küçük ve delikli çöp bidonlarının dışında kullanılan çöp bidonlarının siyah ve gri renkten oluştuğunu, sanığı hiç çıplak görmediklerini ve Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde hiç lacivert sarı renkte bir odun görmediklerini söyledi.
Sanık Erol Diker’e işkence yapıldığına şahit olmadıkları gibi fiziksel veya sözlü olarak herhangi bir şiddet eylemine maruz kaldığını da duymadıklarını söyleyen tanıklar, “işkence” iddialarının tümünü yalanladı.

Duruşma bugün devam edecek
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık avukatının, Erol Diker’in tecavüze ilişkin ifadeyi polisin işkencesi sonucu imzaladığına ilişkin iddialarının üzerine yapılan duruşma içinde duruşmanın bugün yeni tanıkların dinlenmesi ile devam etmesine karar verdi.