Polis: Ertuğrul suçunu itiraf etti

0
46
Polis: Ertuğrul suçunu itiraf etti

İRİ SERBEST KALDI: Lefkoşa’da geçen hafta Barış Erkmen’e şiddet uygulayarak ölümle tehdit ettikten sonra parasını çaldığı gerekçesi ile tutuklanan Ümit Ertuğrul hakkında soruşturma devam ediyor. Aynı olayla ilgili olarak tutuklu bulunan Mahmut İri ise serbest bırakıldı

Lefkoşa’da ikamet eden Barış Erkmen isimli kişi, geçen hafta Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne giderek, boğazı kemer ile sıkılıp ölümle tehdit edildikten sonra 500 TL parasının çalınıp, aracına el konulduğunu beyan etti.
Erkmen’in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında polis, Barış Erkmen’i tehdit ettikten sonra parasını çalan Ümit Ertuğrul ile olay esnasında yanında bulunan Mahmut İri isimli iki kişiyi gözaltına aldı.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan iki zanlı hakkında 3 gün tutukluluk temin edildi.
Polis, ileri soruşturmada, Mahmut İri’yi suçla bağlantısı olmadığı gerekçesi ile serbest bırakırken, dün yeniden mahkemeye çıkarılan Ümit Ertuğrul hakkında ek tutukluluk talebinde bulundu.

Suçunu itiraf etti
Mahkemede ifade veren polis, davacı Barış Erkmen’den temin edilen ifadede, Mahmut İri’nin işlenen suç ile bağlantısının olmadığının tespit edildiğini, hatta İri’nin olay esnasında arkadaşı Ümit Ertuğrul’a engel olmak istediğinin öğrenildiğini kaydetti.
Barış Erkmen’in ifadesi doğrultusunda Mahmut İri’nin serbest bırakıldığını söyleyen Polis, Ümit Ertuğrul hakkında yürütülen soruşturmanın ise halen devam ettiğini ifade etti.
Zanlının polise gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini söyleyen polis, zanlının ayrıca Barış Erkmen’in cüzdanından olay gecesi zorla aldığı 500 TL’yi de Girne, Güzelyurt ve Lefkoşa’da eğlence mekanlarında harcadığını itiraf ettiğini açıkladı.
Polis, zanlının soruşturmanın selameti açısından 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Ertuğrul’un tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı
Mahkeme, işlenen suçun oldukça ciddi ve vahim bir suç olduğuna işaret etti. Zanlının bu aşamada serbest kalması halinde soruşturmayı olumsuz etkileyebileceği hususunda bulgu yapan mahkeme, Ümit Ertuğrul’un 8 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?
Polisten edinilen bilgiye göre, zanlılar Ümit Ertuğrul yanındaki arkadaşı Mahmut İri ile birlikte 23 Ağustos 2013 tarihinde saat 03.00 sıralarında Çağlayan Parkı’na gittiği sırada karşılaştıkları Barış Erkmen ile parkta oturup bir süre sohbet etti.
Daha sonra Ertuğrul, İri ve Barış Erkmen, Barış Erkmen’in kullanımındaki JL585 plakalı araca binerek Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne gitti.
Erkmen aracını durdurduğu sırada zanlı Ümit Ertuğrul, pantolonundaki kemeri çıkararak Erkmen’in boğazına doladı ve kemeri sıkarak, “Bu olanları birine anlatırsan seni öldürürüm” diyerek şiddet tehdidinde bulundu.
Zanlı Ümit Ertuğrul, daha sonra Barış Erkmen’in cebindeki para cüzdanından 500 TL nakit parayı da alarak, direksiyona geçti.
Barış Erkmen’in polise verdiği ifadeye göre, Mahmut İri, zanlı Ümit Ertuğrul’a engel olmak istedi ancak başaramadı. Zanlı Ertuğrul, Barış Erkmen’i Küçük Kaymaklı bölgesinde, sokak ortasında araçtan indirdi, arkadaşı Mahmut İri’yi evine bıraktı.