Polay’ı kaderine terk ettiler

0
25
Polay’ı kaderine terk ettiler

Lefke Karadağ’da önceki gün yaşanan ilk yardım krizi görenleri hayrete düşürdü. Olayın mağduru olan Karadağlı Şule Polay eşi Mehmet Polay’ın (E-67) önceki gün sabah saatlerinde rahatsızlanmasının ardından, 112 Acil Servisi arayarak yardım istediğini, ancak eve gelen ilk yardım ekibinin ilk müdahaleyi yaptıktan sonra Mehmet Polay’ı olay yerinde bırakarak hastaneye götürmediğini iddia etti.

Şule Polay: Telefon ile görüşüp kaçtılar

Yaşadığı olay karşısında çok sinirlenen Şule Polay, sağlık ekiplerinin evlerine geldikten sonra eşi Mehmet Polay’ın tansiyon ve şekerini kontrol ettiklerini söyleyerek sağlık ekiplerinin kendisine “Eşinizin durumu iyi, merak etmeyin” dediklerini ifade etti. Şule Polay, “Daha sonra hemşire telefon ile bir görüşme yaptı ve eşimi hastaneye götürmedi. Bu sırada eşimin rengi kaçtı ve yüzü kapkara idi. Ambulansı görüp eve gelen komşularım da olaya şahit oldu” dedi.

“Eşim bir saat sonra fenalık geçirdi”

Şule Polay, ambulansın eşini almadan oradan ayrılmasından yaklaşık bir saat sonra eşi Mehmet Polay’ın fenalık geçirerek yere yığıldığını söyleyerek, “Hemen Girne’de hemşire olan kızım Jale’yi aradım ve durumu bildirdim. Kızım gerekli yerlere bilgi vererek tekrar ambulansın gelmesini sağladı, ancak kızım Girne’den çıkıp eve gelmesine rağmen ambulans kızım Jale ile aynı anda eve geldi. Ambulans tarafından Cengiz Topel Hastanesi’ne götürülen eşim burada yaklaşık bir saat kaldıktan sonra ambulans ile Lefkoşa Hastanesi’ne gönderildi” dedi.

“Mehmet, hayat mücadelesi veriyor”

Eşi Mehmet Polay’ın eli ayağı tutmadığından kendisini nöroloji servisinde muayene ettiklerini dile getiren Şule Polay, “Eşim şu anda Lefkoşa Hastanesi’nde yoğun bakımda yaşam ünitesine bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor. Lefkoşa’daki doktor bana eşimin rahatsızlandığı saatte Lefkoşa’ya getirilmiş olsa durumunun bu kadar ciddileşmeyeceğini söyledi. Eşimin bu duruma gelmesinin sorumlusu evimize gelerek eşim Mehmet’i hastaneye götürmeyen acil servis personelidir. Eşimi ölümle burun buruna bırakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bu işin peşini bırakmam. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda soruşturma açmasını ve eşimi almayan ambulansın neden almadığı hakkında açıklama yapmasını istiyorum” dedi.