PlayStation 4 Sonunda Görücüye Çıktı

0
PlayStation 4 Sonunda Görücüye Çıktı

Beklenenden daha küçük ve keskin köşelere sahip bir şekilde beliren konsol, en büyük rakibi Xbox One'a karşı düşük fiyatı ve eski oyunlarla uyumlu olmasıyla avantaj sağlamayı amaçlıyor.

PS 4'ÜN FİYATI 399 DOLAR
Sony, dün Los Angeles kentinde düzenlenen E3 Konferansı'nda yeni nesil oyun konsolu, PlayStation 4'ü tanıttı. Sonbaharda piyasaya sürüleceği belirtilen konsolun fiyatı, 399 dolar olacak.

Microsoft'un geçtiğimiz ay tanıttığı Xbox One oyun konsolu ise Kasım ayında 499 dolardan ilk olarak ABD'de satışa sunuacak. Xbox One, PS 4'e kıyasla eski oyunlarla uyumlu değil.

ONLİNE KİMLİK DOĞRULAMA
Sony, dün yaptığı sunumda PS 4'ün 'kullanılmış oyunlar konusunda hiçbir kısıtlamaya gitmeyeceğini' ve sadece 'online kimlik doğrulama' gerektireceğini belirtti.

TASARIMDAKİ BENZERLİK DİKKATLERDEN KAÇMADI
Tasarımıyla Xbox One'a benzeyen PS 4, aynı zamanda rakibiyle aynı rengi (siyah) paylaşıyor.

Sony CEO'su Jack Tretton, yaptığı sunumda, "Bir oyun aldığınızda, o oyunu kullanma hakkına sahipsiniz…. Eğer 24 saat içinde kimlik doğrulama yapmazsanız, oyunlarınızın çalışmayacağı gibi bir durum söz konusu olmayacak" dedi.

Kısaca, CD ile çalışan oyunları oynamak için internete bağlanmak zorunda olmadığını gibi, 24 saat içinde kimlik doğrulama da yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Sony'nin eski oyunların kullanımı ve oyun takası veya kullanımında herhangi bir kısıtlama koymaması, PS 4'ün tercih edilebilirliğini ciddi ölçüde etkileyebilir.

OYUNLAR TAKAS EDİLEBİLECEK
Tretton, 'oyunların perakendecilerde takas edilebileceğini' belirtirken, oyunu ömrünüz boyunca saklayabilir, takas edebilir veya arkadaşlarınıza ödünç verebilirsiniz.

VentureBeat sitesinin verdiği bilgiye göre, perakendecilerin dışında başka yetkililerle oyun takas edilemezken, oyunlarınızı ödünç vereceğiniz arkadaşınızın da en az 30 gündür arkadaş listenizde yer alıyor olması lazım.

Sony'nin, bu önlemlerle eBay ve diğer online perakendecilere düşecek ikinci el oyunların önüne geçmeyi planladığı belirtildi.

Gecede oyun tanıtımını Bungie Stüdyoları'nın FPS oyunu 'Destiny' ile yapan Sony, yeni konsolla sunulacak oyunların arasında 'Final Fantasy XV', 'Kingdom Hearts III', ve The Dark Sorcerer'ın olacağını belirtti.

Konsolda sunulacak diğer birçok oyundan bazıları da Ray's the Dead, Secret Ponchos, Octodad: Dadliest Catch, Mercenary Kings, Don't Starve, The Witness, Oddworld: Abe's Oddysee, Galak-Z.