Plakalar sahte çıktı!

0
48
Plakalar sahte çıktı!

Duygu ALAN

Haspolat’ta faaliyet gösteren bir hurdalığa 4 Haziran 2013 tarihinde yapılan operasyonda, tasarruflarında bulundurdukları gümrüğü ödenmemiş araçlarla yakayı ele veren zanlılar Haluk Kasap, Cemile Minnoş ve suç ortakları olduğu gerekçesi ile gözaltına alınan Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed hakkında polis soruşturması devam ediyor.

Plakalar sahte çıktı
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri tarafından Haspolat’ta zanlılar Haluk Kasap ve Cemile Minnoş’un sorumluluğunda bulunan bir hurdalığa düzenlenen operasyonda, 1 adet plakası ve şasi numarası parçalanmış olan Mitsubishi marka araç, 1 adet üzerinde JK 833 plakaları takılı olan Toyota marka araç bulundu.
Toyota marka araçta takılı olan JK 833 plakalarının başka bir araca ait olduğunu tespit eden polis, ayrıca söz konusu aracın 2013 yılı içerisinde zanlı Haluk Kasap ile Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed’in Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sürerek getirdiğini tespit etti.
Aynı gün zanlı Mohamed Ahmed’in evine düzenlenen operasyonda, kilitsiz vaziyette, üzerinde HV 496 plakaların takılı olduğu beyaz renk Toyota marka bir araç tespit edildi.
Zanlı Mohamed Ahmed’in evinin yanında bulunan aracın üzerinde takılı olan HV 496 plakaların da yine başka bir araca ait olduğu tespit edildi.
Zanlılar Haluk Kasap, Cemile Minnoş ve Mohamed Ahmed gözaltına alındı.

Parçaları Mısır’a göndereceklerdi
Zanlılar, Haluk Kasap ile Cemile Minnoş polise verdikleri gönüllü ifadelerinde, sahte plakalı Toyota marka iki aracı Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed’in isteği üzerine parçaladıklarını ve parçaları yurt dışına göndereceklerini belirtti.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde 18 Haziran 2013 tarihinde yargıç önüne çıkarılan zanlılar hakkında 5 gün tutukluluk temin edildi.

Araçların KKTC’de kaydı yok
Zanlılar, soruşturma maksatlı polisteki 5 günlük tutukluluğun ardından ek tutukluluk talebi ile dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Polis, zanlıların polisteki 5 günlük tutukluluğu süresince yapılan soruşturmada, zanlıların tasarrufunda bulunup kanıt olarak alınan 3 aracın şase ve motor numaralarının tespit edildiğini ve ilgili dairelerden edinilen bilgiye göre 3 aracın da KKTC’de herhangi bir kaydı bulunmadığının tespit edildiğini belirtti.

Plakaların muhaceret kaydı bulunamadı
Polis, mahkemede verdiği ifadede, Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed’in polise verdiği ifadede, tasarrufunda bulundurduğu aracı Güney Kıbrıs’tan bir arkadaşından alarak getirdiğini ve aracın Rum plakalı olduğunu beyan ettiğini söyledi.
Polis, söz konusu araçlarda takılı olan plakalar ile ilgili yapılan araştırmada söz konusu plakalarla herhangi bir aracın Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye veya KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçiş yapmış olduğu yönünde bir tespitte bulunulmadığını ifade etti.

Onlarca seyrüsefer ve kayıt belgesi bulundu
Polis memuru, zanlı Mohamed Ahmed’in evinde mahkeme emri ile yapılan aramada ise çok sayıda seyrüsefer ve araç kayıt belgelerinin tespit edilerek kanıt olarak alındığını dile getirdi.
Polis, yürütülen soruşturma kapsamında, zanlı Mohamed Ahmed’in araçların parçalarını ülkesi Mısır’a gönderdiğinin öğrenildiğini ifade etti.
Polis memuru, zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirterek, halen aranan kanıtlar, alınması gereken ifadeler olduğunu söyledi.

Araçların sahipleri ve akıbeti araştırılıyor
Polis memuru, zanlıların tasarrufunda bulunan araçların kime ait olduğunun ve nereden, nasıl ele geçirildiğinin tespit edilebilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve zanlıların soruşturma maksatlı 5 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme, Mohamed Ahmed, Haluk Kasap ve Cemile Minnoş’un soruşturma maksatlı 5 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına emir verdi.