Pirgo’daki yangında 15 dekar yandı!

9
Pirgo'daki yangında 15 dekar yandı!

Alithia gazetesi, Limasol’un “Eftağonya” köyü yakınlarında dün sabah yangın çıktığını ve yangın sonucunda 4 hektarlık alanın ve bazı eski evlerin yandığını, yangının helikopterler ve uçakların müdahalesi sonucunda söndürülebildiğini yazdı.

Gazete, yangının kundaklama sonucu çıktığı ihtimali üzerinde durulduğunu vurguladı.

Haberde ayrıca, 17 Ağustos tarihinde Pirgo bölgesinde çıkan yangının 15 dekarlık alanın yanmasına sebep olduğu, bölgede aynı gün çıkan ve biri ara bölgeyi geçerek Yeşilırmak’a ulaşan yangınların çıkış sebebinin ise araştırıldığı belirtildi.

Gazete, Rum Ormancılık Dairesi Sözcüsü Andreas Hristu’nun konuya ilişkin açıklamasında, ara bölgeye yakın noktada çıkan yangının 1 kilometre karelik alanı tahrip ettiğini, BM’ye ait ara bölgede bulunan bir nöbet kulübesiyle KKTC’de bulunan Türk askerine ait bir kulübenin yandığını söylediğini yazdı.

Politis gazetesi ise, Güney Kıbrıs’ta ardı ardına çıkan yangınlara yetişmekte yetersiz kalan itfaiye görevlilerinin üç gündür evlerine gidemediklerini yazdı.

Gazete ayrıca, “Kato Pirgo” (Aşağı Pirgo) bölgesinde çıkan yangının verdiği zararın AB kriterlerini karşılamadığını, bu yüzden tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını da vurguladı.