“Pencereden gördüm babam annemi balkondan attı”

18 Ağustos 2017 Cuma | 09:29
yalçın-akdoğan
Kıbrıs Town Houses

Eşi Akile Nacisoy Akdoğan’ı öldürmekle suçlanan Yaşar Akdoğan dün teminat duruşması için mahkemeye çıkarıldı. Polis tarafından okunan Akdoğan’ın 11 yaşındaki kızının ifadesi

ÇOCUĞUN İFADESİ:  Polis 11 yaşındaki çocuğun ifadesini mahkemede aktardı: Annemin öldüğü gün evde babamın anneme ‘seni ve çocukları öldüreceğim’ dediğini duydum. Onlar tartışırken tokat sesi duydum. Korktum, odama gittim. Odamın mutfak balkonuna bakan penceresinde babamın annemi iterek balkondan attığını gördüm

SUÇLAMALARI REDDETTİ: Akdoğan yeminsiz ifadesinde kendini savundu eşinin ailesini suçladı. Akdoğan: Eşim vefat ettikten sonra ailesi aleyhime kampanya başlattı. Toplum baskısıyla beni canavar ilan ettiler. Kayınvalidem suçlu arıyor, esas suçlu kendisi. Benden arabayı ve evi almaya çalışıyor. Temel amaçları para ve maldır

Devrim DEMİR

Aralık ayında kaldığı apartmanın üçüncü katından düşerek yaşamını kaybeden Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümü ile ilgili 11 yaşındaki kızının ifadesi doğrultusunda tutuklanan Yaşar Akdoğan aleyhindeki soruşturma tamamlandı. Akdoğan, dün polisin ekiplerinin geniş güvenlik önlemi altında teminat amaçlı Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Soruşturmayı yürüten Müfettiş Eren Gözügüzel, 11 yaşındaki T.A.’nın verdiği ilk gönüllü ifadesini ve günlükte yazılanları mahkeme huzurunda açıkladı.

Zanlının avukatı Boysan Boyra, cezaevi talebine itiraz ederek, müvekkiline kefil olanları mahkemede tanık olarak dinletti

Boyra, ayrıca müvekkili Yaşar Akdoğan’ı tanık kürsüsüne çağırarak yeminsiz ifade vermesini sağladı.

Akdoğan, polisin suçlamalarını kabul etmedi ve Nacisoy ailesinin kendi aleyhine karalama kampanyası başlattığını iddia etti.

Yargıç Hazan Aksun, verdiği uzun bir aranın ardından kararı saat 16.30 raddelerinde açıkladı.

Aksun, zanlı Yaşar Akdoğan’ın “Adam öldürme” suçundan yargılanacağını ve suçlu bulunması halinde ömür boyu hapse mahkûm edilebileceğine dikkati çekti.

Yargıç Hazan Aksun, Akdoğan’ın yargılanıncaya kadar 2 ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmesine karar verdi.

 

“Olayı odasının camından gördü”

Soruşturmayı yürüten Müfettiş Eren Gözügüzel, zanlı Yaşar Akdoğan aleyhinde başlatılan “Adam öldürme”, “Şiddet tehdidi” ve “darp” suçlamaları ile ilgili soruşturmanın tamamlandığını anlattı.

Müfettiş Eren Gözügüzel, zanlının serbest kalması durumunda olaya tanıklık eden en önemli tanık T.A.’ya müdahale etme olasılığının yüksek olduğuna ve can güvenliğinin olmadığına dikkati çekerek yargılanıncaya kadar 3 ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmesi talebinde bulundu.

Cezaevi talebinin üzerine Gözügüzel Akdoğan’ın avukatı Boysan Boyra’nın sorularını cevapladı.

Boyar’nın “Bu zanlı neden 8 ay elini kolunu sallayarak gezdi” sorusu üzerine, Müfettiş Gözügüzel, çocuğun ifadesinin içeriğini açıkladı.

Gözügüzel, Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümü ile ilgili soruşturmanın 11 yaşındaki kızının gönüllü ifade vermesi üzerine yeniden başladığını belirtti.

Soruşturma memuru,”T.A., uzman psikolog eşliğinde polise gelerek ilk verdiği ifadede, annesinin öldüğü gün evde babasının annesine seni ve çocukları öldüreceğim. T.A., olay günü tokata benzer bir ses duyduğunu ama görmediğini daha sonra bu seslerin ardından odasının mutfak balkonuna bakan penceresinde annesinin balkonda durduğu esnada babasının kendisini iterek düştüğünü gördüğünü anlattı polise “dedi.

 

“Babam melek rolüne büründü”

Soruşturma memuru, 11 yaşındaki T.A.’nın günlüğünde yazılanlara da dikkati çekti. Gözügüzel, T.A.’nın günlüğünde annesi öldükten sonra babası ile görüş günlerini günlüğüne satır satır yazdığını ve babası ile görüşmek istemediğini yazdığını söyledi.

Ayrıca T.A.’nın günlüğünde “annem öldükten sonra babam melek rolüne büründü, babamdan korkuyorum birine bir şey yapar diye konuşamıyorum” yazdığını ifade eden Gözügüzel, zanlının çocukları en son aldığı gün Nacisoy ailesi ile kavga ettiklerini kaydetti.

Yaşanan kavganın ardından korkan T.A.’nın babası birine zarar verecek korkusu ile Sosyal Hizmetler görevlisi yardımı ile uzman psikologa götürüldüğünü belirten Gözügüzel, T.A.’nın “Anneme vicdan borcum vardı” sözlerini kullandıktan sonra polise ifade verdiğini söyledi.

 

Akdoğan: Tek dertleri para ve mal

Zanlı Yaşar Akdoğan, mahkeme huzurunda yeminsiz ifade vererek bulunarak polisin aleyhinde yaptığı suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Akdoğan, eşinin “Başka bir şahısla yaşadığı ilişki vardı, ben bunu mesajlardan öğrendim, sonra onu affettim. Daha sonra çiçek alıp eşimle yemeğe çıktık. Her şeyin daha güzel olacağını, yeni bir başlangıç yapacağımızı söyledik. Eşim vefat ettikten sonra karşı taraf bir kampanya başlattı. Toplum baskısıyla beni canavar ilan ettiler. Kayınvalidem suçlu arıyor, esas suçlu kendisi. Çocukları bir ara emriyle benden aldılar. Kayınvalidem benden arabayı ve evi almaya çalışıyor. Temel amaçları para ve maldır. Suçlu insanlar yargılanmaktan kaçar. Benim ailem çocuklarımdır. Haklı olduğum konularda sonuna kadar giderim. Çocuklarımı bırakıp gitme düşüncem yoktur. 7- 8 ay çocuğumu bana karşı doldurdular Adalete güveniyorum. Türkiye vatandaşlarını geri göndermez denildi, gerekirse TC vatandaşlığından çıkarım bana çocuğumu düşman ettiler” dedi.

3 kefil konuştu

Avukat Boysan Boyra, polisin soruşturmasını tamamladığını ve zanlının tutuklu yargılanacak bir durum olmadığına değinerek, müvekkiline şuan 3 kişinin kefil olacağını gerekirse 6 kişiyi daha mahkemeye getirebileceğini söyledi. Akdoğan’a kefil olacak 3 kişi mahkeme tarafından dinletildikten sonra, karar için 2 saatlik bir ara verildi.

Nacisoy ailesi yine mahkemeye alınmadı

Akile Nacisoy Akdoğan’ın ailesi dün yine dava için sabahın erken saatlerinde mahkemeye geldi. Akdoğan’ın yakınları yine mahkemeye alınmazken, kararı mahkeme dışında bekledi.