Paşaköy’de hayvan üreticileri dertli

0
23
Paşaköy’de hayvan üreticileri dertli

Paşaköy’de hayvan üreticileri, önceki gün köy kahvesinde toplanarak sorunlarını tartıştı.
Ortak çözüm noktasında uzlaşan hayvan üreticileri, sorunlarını anlatıp, önerilerini sunmak üzere daha sonra Belediye binasına giderek Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ile görüştü.
Hayvan üreticileri, belediye tarafından Ağıllar bölgesinde hayvanların su ihtiyacının karşılanması için açılan su kuyularının artık ihtiyaca cevap vermediğini söyledi.
Paşaköylü hayvan üreticileri, belediyeye “Mandıralar bölgesindeki ya bir su kuyusu daha açalım ya da mevcut iki kuyuyu birleştirip bölgedeki depoya aktaralım” önerisinde bulundu.
Bazı hayvan üreticileri ise belediye başkanı Tülücü’ye bölgede bahçecilik yapan kişilerin de bu su kuyusundan yararlanıp bahçesini suladığını belirtti ve bahçecilik yapan kişilere başka bir bölgeden su verilmesi talebinde bulundu.
Mandıra yollarının da bozuk olduğundan şikayet eden üreticiler, yolun araçlara zarar vermeyecek şekle getirilmesi konusunda talepte bulundu.

“Hayvanlarımız susuz kalıyor”
Havadis’in de katıldığı toplantıda, hayvan üreticileri, belediye başkanına yaşadıkları sıkıntıları aktardı. Hayvan üreticileri, “Aylardır su sıkıntısı çekiyoruz. Ağıllar bölgesindeki mevcut su kuyuları artık ihtiyaca cevap vermiyor. Hayvanlarımıza an geliyor acı su içirmek zorunda kalıyoruz. Bu da onların hayatını tehdit ediyor. Öte yandan hayvan üreticisi olduğunu iddia eden 3-5 hayvanı olup da aslında bahçecilik yapan bazı kimseler bahçesini bu kuyulardan aldığı su ile suluyor” diye dert yandı.
Hayvan üreticileri, “Bölgedeki su sıkıntısını gidermek için ya yeni su kuyularının açılması gerek ya da mevcut kuyuların birleştirilerek bölgedeki depoya aktarılması” diye öneri getirdi.

“Mandıra yolları onarılsın”
Paşaköylü hayvan üreticileri, Ağıllar bölgesindeki yolların da çok bozuk olduğunu söyledi ve yolun asfaltlanmasa da daha iyi hale getirilmesi için belediyeden talepte bulundu.
Hayvan üreticileri, “Mandıra yolu geçilmez, özellikle kış mevsiminde yolun bozuk olması büyük sıkıntı yaratıyor. Yol içerisindeki büyük kayalar ve çukurlar araçlarımızın zarar görmesine neden oluyor. Haftada lastik değiştirip, araçlarımızı servise götürmekten usandık. Hem zaman kaybı hem de cebimize zarar” diye konuştu.
Mandıra yolunun onarılması hususunda hayvan üreticileri, “Biz hayvan üreticilerinin de desteği ile yol onarılsın. İlle de asfaltlansın demiyoruz ama en azından araçlarımıza zarar veren haller bizim de desteğimiz ile ortadan kaldırılabilir” önerisinde bulundu.

Tülücü: Öncelik su sorunu
Hayvan üreticilerinin sorunlarını dinleyip, önerilerine cevap veren Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, sorunların çözümü konusunda gerek belediye olarak gerekse şahsen elinden geleni yaptığını bundan sonra da yapmaya devam edeceğini söyledi.
Öncelikli sorun olan susuzluk problemi üzerinde çözüm çabalarına gireceğini söyleyen Tülücü, “Önerilerinizi dikkate alacağım ve önce önümüzdeki hafta yeni bir su kuyusu daha açtıracağım ve gerekirse kuyuları birleştirip, bölgedeki depoya aktaracağım. Zaten bu konuda bir projemiz var. Bölgedeki tüm mandıralara ayrı ayrı su gidecek ve sıkıntı ortadan kalkacak. Bu projem ile ilgili TC Büyükelçiliği ile bayramdan önce bir görüşmemiz oldu ve su sıkıntısı konusunda çözüm olan projemizi Büyükelçiliğe sunduk. Onlar da bize proje üzerinde konuşmak için bayramdan sonra yeniden görüşebileceklerini söyledi. Yakın tarihte tekrardan bir araya geleceğiz. Bahçe işi için bölgedeki su kuyusunu kullanan kişileri de su ihtiyacını karşılaması için gerekirse başka kaynağa yönlendiririz” dedi.

“Yol sorununu birlikte çözelim”
Oldukça ılımlı geçen toplantıda daha sonra yol sorunu konuşuldu. Hayvan üreticilerinin yol sorununun çözümü noktasında önerilerine sıcak bakan başkan Habil Tülücü şöyle konuştu: “Mandıra yolunun asfaltlanması yüzlerce liraya mal olur ve belediyemizin bu maliyeti karşılamaya gücü yetmez. Vergilerimizi bile toplayamıyoruz, aylık gelir ile ancak da personel maaşlarını ödeyebiliyoruz. Ancak bu sizin yol sorununuzu kulak arkası edeceğim anlamına gelmez. Ya aranızda para toplayın belediye de katkı koysun yolu dökelim ya da sizin de önerdiğiniz gibi kendi çabalarımız ile yolu asfaltlayamasak da en azından daha düz hale getirelim.”

Uzlaşma sağlandı
Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ile köyde faaliyet gösteren hayvan üreticileri arasındaki toplantı oldukça verimli geçti.
Hayvan üreticileri ve başkan Tülücü, toplantının ardından sorunları yerinde incelemek üzere Paşaköy Ağıllar bölgesine gitti. Tülücü, bölgede gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hayvan üreticilerine yeniden sorunların çözümü konusunda vaatlerde bulundu.

Mandıra yollarının da bozuk olduğundan şikayet eden üreticiler, yolun araçlara zarar vermeyecek şekle getirilmesi konusunda talepte bulundu

Belediye başkanı Habil Tülücü, öncelikli sorun olan su probleminin en kısa sürede çözümlenmesi için hemen çalışmalara başlanacağını söyledi. Tülücü, “Gerekirse yeni su kuyuları açarız” dedi