Partimi Değil, Görevimi Bırakırım…

Partimi Değil
Kıbrıs Town Houses

PARTİMİ DEĞİL, GÖREVİMİ BIRAKIRIM… Bölge halkına ait bir arazinin kiralanmasının ardından UBP ile ilişkilerini dondurduğunu açıklayan İskele Belediye Başkanı Halil Orun, partiden istifa etmeyeceğini ancak şahsa verilen orman arazisinin halka geri iade edilmediği takdirde belediyedeki görevinden istifa edip halkı ile mücadele vereceğini söyledi

BY Ajans
Bölge halkına ait bir arazinin kiralanmasının ardından UBP ile ilişkilerini dondurduğu iddia edilen İskele Belediye Başkanı Halil Orun, partiden istifa etmeyeceğini ancak şahsa verilen orman arazisinin geri iade edilmediği takdirde belediyedeki görevinden istifa edip halkı ile mücadele vereceğini söyledi. Orun, "Halkın çıkarlarını koruyamayacaksam benim bu koltukta işim yok" dedi.  Halil Orun, bu sorun çözülene dek parti ile ilişkilerini askıya aldığını ifade etti.
İskele Belediyesi’nin bir yıldan beridir sürdürmekte olduğu bisiklet ve yürüyüş yolu projesi tamamlandığı aşamada, projenin yapıldığı alan hükümet tarafından bir şahsa devredildi. Başkan Halil Orun ise UBP yönetimine üç günlük bir süre tanıyarak, bu sözleşmenin iptal edilmesini istedi.

"Yasanın söylediği ortada"

BY Ajans'ın sorularını yanıtlayan İskele Belediye Başkanı Halil Orun, kamuya ait bir alanın, kamunun kullanımı dışında bir şahsa verilemeyeceğinin yasalar tarafından açıkça belirtildiğini söyledi. Orun, bir yıl önce yapılmış bu kira sözleşmesinin, iptal edilmesi gerektiğini kaydederek, kamunun kullanımına ve bölge halkına getirisi olacak projelere onay verilmesinden yana olduğunu belirtti. Kira sözleşmesine göre, Cyprus Gardens olarak otelin yanında bulunan ormanlık arazinin ve sahilin, kamu yararına kullanılacak çok farklı projeler için uygun bir yer olduğu halde, bu arazinin bir şekilde bir şahsa devredildiğini ifade etti.

"UBP’den değil başkanlıktan istifa edeceğim"

Orun, bu konu ile ilgili ne bölge vekilleri ne Başbakan ile görüştüğünü, konuyu sadece çarşamba günü yapılan UBP Parti Meclisi toplantısına götürdüğünü ifade etti. Orun, UBP Parti Meclisi toplantısında, parti yöneticilerine 2-3 gün bir bekleme sürecinde olduğunu, bu sözleşmenin iptal edilmesi gerektiğini, eğer iptal edilmez ise belediyedeki görevinden istifa edip halkı ile birlikte mücadelesine devam edeceğini kaydetti. Orun, bu konu ile ilgili Başbakanlık'tan gelecek yanıtı beklediğini ve bu yanıtın ardından belediyeden basın açıklaması yapacağını belirtti.

Erhan kendini savundu
Sözleşmede adı geçen Mağusa’da sakin Erol Erhan ise, bu araziyi 16 yıl önce kiraladığını ve son bir yıl içerisinde koçan aldığını söyleyerek, bazı basın organlarının yansıttığı gibi, kaportacı olmadığını ifade etti. Erhan, bu araziyi kullanım amacının bölgeyi ağaçlandırmak ve bakımını yapmak olacağını belirtti. Erhan, Kıbrıs’a geldiği günden beri birçok yerde ağaçlandırma yaptığını ve bunların Orman Dairesi’nden öğrenilebileceğini iddia ederek, bugüne kadar ekmiş olduğu ağaçların bir insan boyunu geçtiğini savundu. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, arazinin koçanını elinde bulunan Erhan’ın çok borcu var ve bu araziyi o borçlarını kapatmak için kullanacak.

Facebook Comments