Parti içinde parti

1 Mart 2013 Cuma | 09:41
Parti içinde parti
Kıbrıs Town Houses

 

BEKLENEN OLMADI… Kurultayın ardından Başbakan İrsen Küçük “Başkan benim, iki başlılığa izin vermem” dese de, seçimi çok az farkla kaybeden Ahmet Kaşif, dün yayımladığı basın bildirisinde, “gölge başbakan” imajı çizdi, hükümetin geçireceği yasaları dahi belirledi

EROĞLU’NA SAYGI DUY, UYUMLU ÇALIŞ… Kaşif imzalı yazıda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na her aşamada sahip çıkıldı, İrsen Küçük’e de, “uyumlu çalış” mesajı verildi

KİMSEYE DOKUNMA… Kurultayın ardından kendisine destek vermeyen bürokratlara “azıttılar” diyen İrsen Küçük protesto edildi, “Bana destek veren bürokratlara dokunma, karşında bizi bulursun” denildi

UBP’nin 19. olağan kurultayında genel başkan adayı olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, yakın çalışma arkadaşları ile “genel başkanlık yarışı” sonrası partide ortaya çıkan durum ve ülke sorunları ile ilgili bir durum değerlendirmesi yaparak, kısa vadeli bir yol haritası belirlediğini bildirdi.

Ahmet Kaşif yazılı açıklamasında, UBP’nin 19’uncu olağan kurultayının ikinci turunun Yüksek İdare Mahkemesi kararı ile 24 Şubat tarihinde yapıldığını ve geride kaldığını belirterek, “Ülke ve demokrasi tarihimiz için birçok ilklerin yaşandığı bu süreç umarız partimiz ve halkımız için hayırlı sonuçlar doğurur” dedi.

Kaşif, bu süreçte yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini belirterek, UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük’e kurultay süreciyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Kaşif, tüm bunlara rağmen UBP Genel Başkanlık seçiminin sonucunun ortada olduğunu, kendisinin 701, Küçük’ün de 707 oy aldığını ifade ederek, “Büyük olasılıkla yapılanları mahkemeye götürsem yargı yine lehimize karar verecektir ama biz bunu yapmayacağız” dedi.

Kaşif, tüm bunlara rağmen halkın ve partililerin büyük çoğunluğunun kalbinin, desteğinin kendileriyle olduğunu öne sürerek, bunun sorumluluğuyla, devletin, halkın, partinin yararına olduğundan emin bulundukları siyasi mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Ahmet Kaşif, bu çerçevede ilk etapta belirtecekleri, takipçisi olacakları ve yapacakları işleri şöyle sıraladı:

• Her ne kadar 19’uncu olağan kurultay sürecinde bizlere yaşatılanlar demokrasi tarihimize bir kara leke olarak geçecekse de bizler UBP’nin başarısı, birlik-beraberliği ve ilk etapta Lefkoşa Belediyesi seçimlerindeki başarısı için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.

• Hükümetin daha etkin, Meclis’in daha verimli çalışması için ne gerekirse yapacağız.
• İsteğimiz partinin tüm yetkili organlarının mutlaka devrede olması, yasalar, hükümet çalışmaları konusunda sürekli Meclis Grubu’nun onayına ve görüşlerine başvurulmasıdır.
• Ekonomik konular ivedilikle ele alınmalı ve hemen bir Ekonomik Konsey kurulmalıdır.
• Anavatan Türkiye’den gelecek su ve elektrik için çalışmalar yapacak iki özel komite vücuda getirilmelidir.
• Tarihimizin doğruları yazması adına 19’uncu kurultay sürecinde yaşananlar bağımsız davranabilecek bir komisyon tarafından incelenmeli ve raporlanmalıdır.
• Anayasa, Seçim ve Halk Oyalaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası bir an önce günün koşullarına göre düzenlenmeli, demokrasimiz zenginleştirilmelidir.
• Kamu Reformu süratle ülke gerçekleri gözetilerek yapılmalı, kamuya girişlerde Anavatan Türkiye ve Dünya’daki örnekler incelenerek yeni bir yapılanmaya gidilmelidir.
• Meclis’e sunulan Kamu Hizmeti Komisyonu yapısı yeni sorunlar ortaya çıkaracağından geri çekilmeli ve olaya kamu reformu, kamuya giriş düzenlemeleri ile birlikte bakılmalıdır.
• Kamu reformu ve ekonomik reform programı tüm ihtiyaçları, ülke gerçeklerini ve toplum beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturulmalıdır.
• Başbakanlık Denetleme Kurulu ve/veya Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından bugüne kadar yapılan soruşturmalarda hangi noktaya gelindiği UBP Meclis Grubu ile paylaşılmalı, polise yansıyanların durumu ile ilgili olarak net bilgiler ortaya konulmalıdır.
• Telefonların ve/veya mekanların dinlendiğine ilişkin çok yaygın iddialar var. Devlet’in en önemli makamlarının bu yönde sıkıntıları bulunduğu, bizim de ciddi endişeler taşıdığımız açıktır. Konu bir an önce parti, hükümet ve Meclis’te ele alınmalı, yasa dışı dinleme olayının üzerine behemehal gidilmeli, demokrasimizi yaralayan, insanımızı huzursuz eden bu olayın gerçek boyutu tüm olanaklar kullanılarak ortaya konulmalıdır.
• Kurultay sürecinde yapılan 700’e yakın istihdamın dökümü ve nedenleri Parti Meclis Grubu’na verilmeli, gereken tartışmalar yaşanmalıdır ki kimsenin içinde bir uhde kalmasın, herkes seçmenine ne konuşacağını bilebilsin.
• Çeşitli Bakanlıklarla ilgili ortaya atılan iddiaların üzerine gidilmeli, Başbakanlık Denetleme Kurulu devreye sokulmalıdır.
• Havaalanı ihalesi ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar üzerine hemen durulmalı ve gereken kararlar alınmalıdır.
• Kıb-Tek’in durumu acil olarak masaya yatırılmalıdır.
• Turizm Teşvik Fonu’nun uygulamaları hakkında UBP Meclis Grubu’na rakamlara ve belgelere dayalı bilgi verilmelidir.
• Bakanlıkların çalışmaları hakkındaki suçlamalar ve eleştiriler ortadan kalkmalı bakanlar bunun için üzerlerine düşeni yapmalıdır.
• UBP Genel Başkanı iken parti meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla Cumhurbaşkanlığı’na aday olan ve diğer bazı partiler ve halkın desteği ile kazanan, partimiz tüzüğüne göre partimizin lideri, genel yönetim kurulu ve parti meclisimizin doğal üyesi olan Sayın Derviş Eroğlu ile hükümet uyumlu çalışmalıdır.
• Herkese aynı mesafede olması gereken Bayrak Radyo Televizyon Kurumu( BRTK) tamamen aleyhimize kullanılmış bir kez bile devletin yayın organından sesimizi duyurma imkanı bizlere verilmemiştir. BRTK bugün de yarın da her kese, herkesime, her partiye eşit mesafede davranmalı, Anayasal, yasal görevine bağlı kalmalıdır. BRTK’da son bir yılda yaşananlar partimizde, hükümette ve gerekirse Cumhuriyet Meclisi’nde soruşturma konusu yapılmalıdır.
• BRTK Yasası çalışanların huzursuzluğunu giderecek ve demokrasimize katkı sağlayacak şekilde değiştirilmeli ve bir an önce Cumhuriyet Meclisi’nde yasalaşmalıdır.
• TAK Ajansı Müdürü bir an önce atanmalı, ajans, tüm etkilerden uzak, çağdaş bir yapılanma ve anlayışla Anayasa ve yasalara uygun çalışmalıdır.
• Birçok bürokrat arkadaşımız Sayın İrsen Küçük’ü canla başla desteklemiştir. Tek tek kimin ne yaptığını biliyoruz. Biz bunu mesai dışı gönüllü bir davranış olarak görmeyi tercih ettik ve asla sorun etmedik.
• Ama bütün bunlar ortadayken bizi destekledi diye yapılanlara ek olarak yeniden her hangi bir bürokratımıza ve/veya arkadaşımıza baskı yapılması asla kabul edilemez. Başbakan Küçük’ün bazı arkadaşlarımız için kullandığı “azıttılar” ifadesini kınıyoruz.
• Sayın İrsen Küçük’e destek vermek ne kadar normalse bize destek vermek de o kadar normaldir. Herhangi bir arkadaşımıza yapılacak baskı, tehdit ve/veya sırf bize destek verdi diye görevden alma işlemi tarafımızdan yanıtsız bırakılmayacak, sineye çekilmeyecektir.
Tüm UBP’lilerin halkımızın bilgisine getirir en derin saygılarımızı sunarız.