Para kavgası

12
Para kavgası

VEKİLLER AYAKLANDI: UBP Meclis Grubu’nu oluşturan 14 milletvekilinden, altı ay yarım maaş almalarının istenmesi ve vekil başına yaklaşık 25 bin TL katkı talebi, mali durumun tartışılmasına neden oldu. Bazı vekiller “yarım maaş bağış taahhüt” belgesine imza atmadı, şeffaf rapor istedi

“1.5 MİLYON TL BORÇ” İDDİASI: UBP’nin 1.5 milyon TL’lik bir borcu olduğu ve yeni oluşan Meclis grubunda bunun ciddi rahatsızlık yarattığı öğrenildi. Harcamalar için araştırma komitesi kuruldu, genel merkezin ayrıntılı raporu bekleniyor

GÖREV TATAR’DA: UBP’de, seçim döneminde yapılan harcamaların şeffaf bir şekilde ortaya çıkarılması için araştırma komitesi kurulmasına karar verildi. Komitenin başkanlığını ise, Maliye eski Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili ve mali sayman Ersin Tatar yapacak

AÇIKLANANDAN FAZLA BORÇ: UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, “Seçimlerde 1 milyon TL harcandı” demişti. Genel başkan Küçük de daha önceki açıklamalarında “Kasada paramız var, genel merkez binamızı yapacağız” açıklaması yapmıştı. Şimdi ise hem kasa boş hem de borç dağ gibi

Ceren ÖZBİL
Ulusal Birlik Partisi’nde başkanlık tartışmaları ve seçimde yaşanan hezimetin ardından, şimdi de ortada duran mali tablo ciddi bir huzursuzluk yarattı. UBP’de, seçim döneminde yapılan harcamaların şeffaf bir şekilde ortaya çıkarılması için araştırma komitesi kurulmasına karar verildi. Komitenin başkanlığını ise, Maliye eski Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili ve mali sayman Ersin Tatar yapacak.
UBP Meclis Grubu’nu oluşturan 14 milletvekilinden, altı ay yarım maaş almalarının istenmesi ve vekil başına yaklaşık 25 bin TL katkı talebi, mali durumun tartışılmasına enden oldu.
14 milletvekili arasında bazı vekillerin “yarım maaş bağış taahhüt” belgesine imza atmaması ve “izahat” istemesi, beraberinde yeni tartışmaları getirdi.

Numan “1 milyon TL” demişti, borç 1.5 milyon TL
Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Necdet Numan seçim öncesi yaptığı açıklamada, partinin erken genel seçimlerde 1 milyon TL harcama yapacağını duyurmuştu.
Numan, 1 milyon TL’nin ise, “devletten alınan katkı payı, milletvekili adaylarından alınan 12’şer bin TL, parti binalarından gelen gelirler, bağışlar, üye aidatları ve piyango satışından elde edilen gelirler” ışığında toplandığının altını çizmişti.
UBP Genel Başkanı İrsen Küçük ise, her fırsatta, “partinin kasada parası olduğunu, yeni ve çağdaş bir genel merkez” yapılacağını ifade etmişti.
Buna karşın, seçim sonrası partinin kasasının boş olması ve özel bir bankaya da 1.5 milyon TL borcun bulunması, UBP Meclis Grubu’nda huzursuzluk yarattı.

Numan resmi rakamı açıkladı
Daha önce partinin seçimlerde bir milyon TL harcadığını açıklayan Numan bu rakamı 1 milyon 700 bin TL olarak düzeltti. Numan arada LTB seçimleri için de ciddi bir harcama yapıldığını hatırlatarak “Tüm partiler gibi biz de seçim harcamalarımızı şeffaf bir şekilde yaptık” dedi.
Numan araştırma komitesi ile ilgili olarak da “Yapılan harcama bellidir ve gizli değildir. Biz bu rakamı kimse bizden talep etmeden de açıkladık. Verilemeyecek bir hesabımız yoktur” dedi.

“Soruşturma için adım” atıldı
Geçtiğimiz gün, Cumhuriyet Meclisi’nde bir araya gelen Ulusal Birlik Partisi Milletvekilleri, kendilerinden istenen “kişi başı 25 bin TL” konusunu da ele aldı.
Meclis grubunda yapılan tartışmanın ardından, “mali hesaplarla ilgili rapor hazırlanması” karara bağlandı.
Alınan karara göre, seçim döneminde yapılan tüm harcamalar, borçlanmalar, ödemeler, rapor haline getirilecek ve milletvekillerine sunulacak.

Görev Ersin Tatar’ın
UBP Meclis Grubu, aynı toplantıda, araştırma komitesi ile ilgili atama da yaptı. Buna göre, komitenin başkanlığını Maliye eski Bakanı ve mali muhasip de olan, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar yapacak.
Tatar, kendi ekibini kuracak ve mali denetimi yapacak. Ardından da UBP Meclis Grubu’na, harcamalar ve borçlanma ile ilgili ayrıntılı rapor sunacak.

Çavuşoğlu: Partinin iç meselesi
Bu arada, konuyla ilgili Havadis Haber Merkezi’nin sorularını yanıtsız bırakan İskele Milletvekili ve aynı zamanda genel yönetim kurulunda sayman olarak görev yapan Nazım Çavuşoğlu, “Bu partinin iç meselesi” demekle yetindi.
Çavuşoğlu, mali konularla ilgili kurultay nedeniyle bir rapor hazırlandığının altını çizerek, “Bunu da kurultayımızda sunacağız” ifadesini kullandı.

Tatar doğruladı: Bilmek istiyoruz
Maliye eski Bakanı Ersin Tatar, UBP milletvekilleri olarak, ellerinin taşın altında olduğunu, ancak, mali durumu ayrıntılı olarak bilmek istediklerini söyledi.
Genel yönetim kurulu üyesi ve UBP Sayman’ı Nazım Çavuşoğlu’ndan ayrıntılı bir bilgi talep ettiğini söyleyen Tatar, henüz rakamlarla ilgili kendisine bir rapor ulaştırılmadığının da altını çizdi.

“Milyon TL’nin üstünde…”
“Borcun ne kadar olduğunu biliyor musunuz?” sorusunu, “Milyon TL üzerinde olduğunu biliyoruz ama tam rakamlar bilgimizde değil” diye yanıtlayan Tatar, “Daha önce kasada yüksek miktarda para olduğu açıklanmıştı. Şimdi hem kasada para yok hem de rakamı milyon TL’nin üzerinde olduğu söylenen borç var” dedi.
Tatar, Meclis grubundaki milletvekillerinin bir araştırma komitesi önerdiğini ve kendisinin de bu görevi kabul ettiğini de doğruladı ve “Rakam rakam, tüm harcamaları rapor haline getirmek ve Meclis grubuna sunmak için görevi kabul ettim. Gereğini yapacağım” ifadesini kullandı.