PAMUK ELLER CEBE

22 Mart 2013 Cuma | 10:12
Kıbrıs Town Houses

 

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yani Rum tarafının durumuyla ilgili önyargılı, yanlış ve hatta yalan içeren bir durum vardır.
Birincisi, Rum tarafında krizde olan bankacılık sektörüdür, tüm ekonomi değil.
Bankacılık sektörünün ekonomi üzerindeki etkisi malumdur ancak örneğin Yunanistan’daki gibi devlet kasası sıfırlanmamıştır, Rusya’dan alınan 5 milyar dolarlık yardımla bilakis güçlendirilmiştir.
İkincisi, Rum tarafı bizim 2 bin yılında karşı karşıya kaldığımız krizin bir benzerini yaşamaktadır.
2 bin yılı öncesi nasıl banka sahipleri bankaların içini boşaltmışsa ve vatandaşın mevduatı buharlaşmış ve bankalar batmışsa Rum tarafında da 2 bankanın içi boşalmış durumdadır ve içine 15 milyar Euro konulmazsa batacaklardır.
Aradaki fark şudur; Bizde banka sahipleri bankaların içini boşaltarak nemalanmışlardı, Rum tarafında 2 banka Yunanistan’daki yüksek faizli devlet tahvili alarak yüksek kazanç elde etme ve müşterilerine yüksek kazanç dağıtma politikası güttüler. Yunanistan ve dolayısı ile devlet tahvilleri batınca onlar da batmış oldular.
Yani 5 yıllık dönemde bankalar ve mevduat sahipleri bu durumdan nemalandılar. Aslında ekonomik olmayan bir kazanç elde ettiler. Şimdi Avrupa Birliği “zaten ziyadesiyle kazandınız, öyleyse bunun bedelini ödeyiniz” deyip mevduatlardan 5 milyar Euro’ya denk düşecek bir kesinti istiyor, bu yapıldığı takdirde 10 milyar Euro da kendisi koyacak ve bankaların batmasını önleyecek.
Üçüncüsü ve en vahimi Rum bankaları Rus kara parasına kapılarını ardına kadar açtılar. Toplam kara paranın 20 milyar dolar olduğu söyleniyor. Rumlar bu 20 milyar doların keyfini de sürdüler. Ta ki Avrupa Birliği “dur” diyene kadar.  Krizin ötesinde Avrupa Birliği’nden uzmanlar bugünlerde Rum tarafında kara paranın izini sürmektedirler.
Durum bu kadar nettir.
Rumlara söylenen şudur;
Ya 15 milyar Euro bulun ve boşalan bankaların içini doldurun ya da 5 milyar Euro’luk kesinti yapın 10 milyar da biz koyalım.
Rum Meclisi bu öneriyi reddetti.
Üstelik tam da Bizans yöntemi ile.
Önerinin sahibi DİSİ ve DIKO milletvekilleri bile öneriye olumlu oy vermedi.
Yani bir nevi Avrupa’ya rest çekildi. Olabilir, Avrupa’ya rest çekilebilir ama bu sorunu çözmez.
Rumların önünde duran somut gerçeklik ilk etapta bir yerlerden 15 milyar Euro bulup bankaların içine koymaktır.
Rum yetkililer Rusya’da Ruslardan para dileniyorlar. Bu Avrupa Birliği’nin itirazlarına rağmen geçerli bir yöntem olabilir. Eğer Ruslar ikna edilirse kargo uçaklarına yüklenecek 15 milyar Euro ile Rum tarafı kurtarılabilir.
Eğer bu olmazsa ne yapılır?
Rum halkı pamuk ellerini cebine atarak bu parayı öder.
Ödemezse ne olur?
2 banka derhal batar. Arkasından diğer bankalar gelir. Büyük bir panik başlar ve Rum tarafındaki bankacılık sektörü çöker. Beraberinde de ekonomiyi ve belki de devleti de götürür.
Şimdi bu sorun milliyetçi söylemlerle Avrupa Birliği’ne kafa tutularak çözülebilir.
“Avrupa Birliği Kıbrıs’tan elini çek” denilerek milli şahlanış hareketi gerçekleştirilebilir.
Bu durumda milli duyguları şaha kalkan Rum halkı pamuk ellerini cebine atarak 15 milyar Euro öder ve “namusunu” kurtarır.
Yok bir tek sent bile ödemem, üstelik benim gururum vardır, gururumdan ölürüm ama teslim olmam denecekse sonuç bellidir.
Gururunla baş başa kalırsın.  Birçok lükse veda edersin, üçüncü dünya ülkeleri ayarında bir hayata geri dönersin.
Sizce Rumlar böyle bir şey yapacak durumda mıdırlar?
Şarkı sözleri nasıldı?
“Geç bunları anam-babam bir kalemde…”
Her halk layık olduğu şekilde yönetilir ve bunun bedelini öder.
Gerisi laftır hem de boş laf…