Öztosun yaşama veda etti

0
97
Öztosun yaşama veda etti

Duygu ALAN

Vücudunda çıkan bir sivilcenin enfeksiyon kapması sonucu hastanelik olan ve 2011 yılından beri yatağa mahkum yaşayan şeker hastası Güzelyurtlu 49 yaşındaki Okan Öztosun, önceki gün Güzelyurt’taki evinde yaşamını yitirdi.
Öztosun, Yuvacık Köyü Camii’nde önceki gün kılınan öğle namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.
Vefatı ile sevdiklerini derin bir acıya boğan Okan Öztosun, ardında gözü yaşlı bir eş, 3 yetim ve acılarla, fakirlikle geçirdiği 49 yıllık bir yaşam bıraktı.
Okan Öztosun ve yaşadığı dram, Havadis’in 25 Kasım 2011 tarihinde yayımladığı “Böyle İnsanlık Dramı Görülmedi” başlıklı haberi ile gündeme getirilmişti.
Havadis’te yayımlanan haberin ardından Öztosun ailesine birçok yardım sever tarafından el uzatılmış, Öztosun ailesi en çok ihtiyaç duyduğu dönemde maddi manevi destek bulmuştu.

Bir türlü iyileşemedi
Şeker hastası ve aşırı kilolu 49 yaşındaki Okan Öztosun, 2011 yılında kasık bölgesinde çıkan bir sivilceyi sıkmış ve sivilcenin bulunduğu bölgenin mikrop kapmasına neden olmuştu.
Kısa bir süre sonra enfeksiyon kapan bölgede yara oluşmuş, yara büyüyünce de rahatsızlıkları artmış ve hastanelik olmuştu.
Önce Cengiz Topel Hastanesi’ne giden Okan Öztosun burada süren 2 aylık tedavisinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti.
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde bir süre tedavi edilen Öztosun daha sonra karın bölgesinden ameliyat edilmişti.
Yaklaşık 7 ay süren yatılı tedavisinin ardından Öztosun taburcu edilmiş ve Güzelyurt’taki evine dönmüştü.
Ancak, Okan Öztosun’un tamamen iyileşebilmesi için kilo vermesi gerekiyordu. Bir türlü kilo veremeyen Öztosun, 2011 yılından itibaren yatağa mahkum yaşadı.

Ölümü bekliyordu
Bir yandan ekonomik sorunlarla bir yandan sağlık sorunları ile boğuşan Okan Öztosun, yaklaşık bir yıl önce yaşama sevincini kaybetmiş, ölümü bekliyordu.
Ölmek istediğini ve bunun için sürekli dua ettiğini birçok kez dile getiren Okan Öztosun, yatağa mahkum olduğu ve ailesinin geçimini sağlayamadığı için kendini kötü hissediyor, ölümünün ailesi için bir kurtuluş olduğunu düşünüyordu.

Ailesi üzerine titriyordu
Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olan Öztosun ailesi, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen birbirlerine duyduğu sevgi ile ayakta durmayı başarıyordu.
Yatağa düştüğü andan itibaren tüm ailenin işi gücü Okan Öztosun olmuş, en küçüğünden en büyüğüne tüm aile bireyleri, onun mutluluğu için çaba gösteriyor, iyileşmesi için elinden geleni yapıyordu.
Hastalığı süresince eşi Fetine Öztosun, Okan Öztosun’u bir an olsun yalnız bırakmadı. En büyük çocukları evin geçimini üstlendi, genç yaştaki kızları ise babasının bakımı için annesine yardımcı olabilmek için okulunu bırakmıştı.

 


Okan Öztosun, eşi Fetine Öztosun ve çocukları, Ozan, Alev İsmail Öztosun ile Güzelyurt’ta bu evde yaşıyordu

 

Oldukça zor bir operasyon geçiren Okan Öztosun, maddi imkansızlıklar nedeni ile yeterince hijyen ve sağlıklı bir ortamda yaşayamıyordu