Ozanköy, evinde hara-kiri yaptı

0
14

Telsim 1. Ligi zirve yarışında, 40 puanlı lider Yeniboğaziçi’ni 36 puanla üçüncü sırada takip eden Ozanköy, 26 puanla on ikinci pozisyonda bulunan Dumlupınar’a, hem de evinde 4-2 yenilerek, Süper Lig “hayali” kuran taraftarına, “hayal kırıklığı” yaşattı.

Rüzgar karşılaşmayı “etkileyen” önemli bir faktör. Nitekim bugün de öyle oldu. Ancak, geriden uzatılan, “benden gitsin”den ziyade, topu yere indirip, ayağa paslarla çıkan, rakip ceza alanına kadar da kontrollü bir şekilde organize ataklar yapan ve oyun disiplininden hiç kopmayan takımlar için dezavantaj değil.
Nitekim ilk devrede rüzgarı arkasına alarak başlayan Dumlupınar, halen ligde bulunduğu durumun “aksine”, kontrollü ve başarılı “takım oyunu” oynadı. Ve Ozanköy’ün “rüzgara karşı” zorlandığı ilk devreyi, mükemmele yakın bir şekilde değerlendirdi. Dumlupınar, orta alanı kalabalık tutup ileride bulunan Ali ve Rıdvan’a, özellikle İsmet, Derviş ve Mustafa ile destek sağladı ve bunun da semeresini iki golle aldı.
  Ozanköy ise, üçüncü bölgede oynayan Bekir ve Nedim’e doğru dürüst pozisyon hazırlayamadı. Çünkü, ikinci bölge oyuncuları topa basıp, olumlu “final” pası atamadı ve iş, duran top organizasyonu ve karambol pozisyonları ile birlikte, oyuncuların şahsi becerisine kaldı. Ve hal böyle olunca da Ozanköy, ilk devrede sınıfta kaldı.
İkinci devrede rüzgarı arkasına alan Ozanköy, Dumlupınar sahasına yerleşti. Ancak ilk devrede olduğu gibi organize ataklarla değil. Çünkü, rüzgarın şiddeti, ileriye uzun atılan topların “kontrolünü” zorlaştırdı ve ortaya, karambol pozisyonlardan doğan “ikili mücadeleler” çıktı.
Dumlupınar ikinci devrenin başında, rüzgar dezavantajını da hesaba katarak, skoru korumak iç güdüsü ile geriye yaslandı. Ancak, çok iyi uygulamalarına rağmen, ileri çıkmama “hatasına” düştüler ve bu nedenle de, oyunun kendi yarı alanlarında oynandığı sürede kalelerinde iki karambol golü gördüler.
Beraberlik, seyirci ile birlikte Ozanköy oyuncularını, galibiyet golüne kavuşma heyecanına sürükledi. Ve tedbirsiz davranarak, Dumlupınar’ın bu gün en önemli kozu olan, “geriden organize çıkma” becerilerini unuttular.
Ayrıca, pozisyon hataları yapmaya başladılar. Nitekim Dumlupınar, Ozanköy’ün aile boyu rakip alana yüklendikleri sırada geride bıraktıkları boşluklardan yararlandı ve ikinci devrede ilk ileri çıkışlarında üçüncü ve ikinci çıkışlarında da dördüncü golünü kazandı.